Tajné služby USA se snažily opakovaně zabít Castra. Nastražit chtěly otrávený neopren i mušli s bombou

Americká vláda uvolnila velkou část tajných dokumentů, které se týkají vyšetřování smrti prezidenta Johna F. Kennydyho. Badatelé i konspirátoři z celého světa tak napjatě čekají, zda se dozví pravdu o záhadné smrti prezidenta, kterého vrah zastřelil 22. listopadu 1963 v Texasu. Odtajněné spisy ale neobsahují jen detaily z vyšetřování, ale i bizarní plány americké vlády na odstranění kubánského politika Fidela Castra.

Americká tajná služba CIA plánovala odstranění Castra dlouhodobě a zkoumala způsoby, jak to nenápadně a bez stínu podezření provést. Z dokumentů, které knihovna Národního archivu po 54 letech od vraždy Kennedyho zveřejnila, je zřejmé, že CIA nezavrhovala ani leckteré bizarní způsoby, jak se kubánského politika zbavit.

Utajované dokumenty k atentátu na Kennedyho doplní historickou mozaiku. Trump ale část odmítl zveřejnit

Jedním z plánů bylo dle listu The Independent podstrčit Castrovi otrávený potápěčský neopren. Ten měl politikovi podstrčit americký právník James B. Donovan, který s ním jednal. Jed měl být tak silný, že by údajně stačilo, aby si jej Castro oblékl jednou a zemřel by. Zároveň chtěli neopren kontaminovat i bakteriemi tuberkulózy. Donovan ale nakonec na plán CIA nekývnul a Castrovi naopak sám daroval naprosto nezávadný potápěčský oděv na znamení přátelství.

Tajné služby dle dokumentů chtěly Castrovy záliby v potápění využít i při dalším plánu. Ten počítal s nastražením obrovské mušle, která by upoutala politikovu pozornost natolik, aby k ní připlaval. V mušli by se ale skrývala výbušnina, která by se odpálila, jakmile by byl Castro dostatečně blízko. I tento plán ale ztroskotal. Tentokrát proto, že Američané nedokázali v karibské oblasti najít dostatečně velkou lasturu, do které by se vešlo potřebné množství trhaviny.

Přestože veřejnost dlouhou spekulovala nad tím, zda se v odstranění prezidenta Kennedyho Kuba nějakým způsobem neangažovala, dle výboru, který se vyšetřováním vraždy zabýval, je to nepravděpodobné. „Komise nevěří, že by se Castro nějak podílel na zabití prezidenta Kennedyho, protože pokud by tato skutečnost vyšla najevo, mohly by to Spojené státy využít jako omluvu pro úplné zničení Kuby. Ten risk za to nestál,“ stojí ve zprávě výboru.

Kennedy byl zastřelen 22. listopadu 1963 při návštěvě Dallasu. Podle oficiálního závěru vyšetřovatelů atentát spáchal Lee Harvey Oswald. Ten byl dva dny po atentátu zastřelen při převozu do věznice Jackem Rubinsteinem, který chtěl údajně pomstít prezidentovu smrt. Léta se ovšem spekuluje, že Oswald byl jen obětním beránkem, jednal na něčí příkaz, nebo měl komplice.

 

SDÍLET
sinfin.digital