Tam, kde se zastavil čas. Podívejte se na jedinečné snímky z Ruska a Ukrajiny

Rusko i Ukrajina jsou obrovské země, které není jednoduché zachytit v celistvé podobě na fotografiích. Lze to jen v jednotlivých výsecích, které dokumentují pouhou část života. Právě to ale může být hodně překvapivé. Dokazuje to výstava „Na Vostok“, která je v pražské Galerii Zahradník dílem hned třech fotografů – Jana Dobrovského, Martina Wágnera a Filipa Singera.

Pokud byste chtěli obdivovat na této výstavě známá místa, jež jste už viděli na pohlednicích či v médiích, tak zde je neuvidíte. Naopak. Na fotografiích všech tří autorů určitě objevíte něco nového, budete přivedeni spíše do neznámého světa, do zákulisí ruského a ukrajinského života. A že to často není život lehký, není potřeba zdůrazňovat. Mnoho fotografií zde proto ve vás vyvolá emoce a nutí k zamyšlení. Buďte ale připraveni na to, že je to někdy i pohled neveselý.

Twitter, ze kterého čerpala BBC i CNN, spravovali ruští trollové. Byl k nerozpoznání od pravých účtů

Zajímavou entitou je na výstavě Jan Dobrovský. Není to totiž profesionální fotograf, i když se této své zálibě věnuje dlouho a téměř odborně. Pochází z disidentské rodiny a kdysi pomáhal vydávat i samizdatové Lidové noviny. Známý je ale spíše ze svých podnikatelských aktivit. Jeho uhrančivé černobílé fotografie ale snesou i přísná kritéria. Vystavené snímky vznikly dokonce trochu náhodou, když se Dobrovský dostal na natáčení filmu Nabarvené ptáče Václava Marhoula na ukrajinské Volyni.

Pokračování recenze na Reflex.cz

SDÍLET
sinfin.digital