Tisíce žen se na sítích hlásí k otřesnému zážitku sexuálního obtěžování. Zapojují se i Češky

Současná aféra slavného amerického producenta Harveyho Weinsteina, který čelí několikanásobným obviněním ze sexuálního obtěžování, uvolnila stavidla na sociálních sítích, kde ženy pod hashtagem #MeToo otevřeně přiznávají, že i ony mají zkušenosti se sexuálními útoky a obtěžováním. Veřejně se tak hlásí k tomu, co se doposud snažily zamlčet.

Kampaň rozpoutala herečka Alyssa Milanová, která na svém twitterovém účtu v neděli vyzvala všechny ženy, které mají zkušenosti se sexuálním obtěžováním, aby veřejně promluvily a do příspěvku napsaly hashtag #MeToo. Ženy tak mají upozornit na to, že sexuální narážky a útoky zažilo mnoho z nich a jde o skutečný problém.

K výzvě se postupně přidaly tisíce žen, ale i řada mužů – za doprovodu nejrůznějších komentářů veřejně dosvědčují, že sexuální obtěžování není nic výjimečného. Kampaň brzy nabrala obřích rozměrů a z twitteru se rozšířila také na facebook a instragram.

Mnohé ženy zde popisují i otřesné příběhy, kdy se staly terčem znásilnění ze strany blízkých, například bývalých partnerů ale i rodinných příslušníků. „Nejsou to vždy cizí, na které bychom si měli dávat pozor. Sexuální obtěžování se stává i v rámci rodiny a většinou je to drženo v tajnosti, aby byla zachována reputace,“ zní jeden z komentářů.

Další zase apeluje na rodiče, aby své děti před útoky chránily. „#MeToo. Jako dítě jsem byla napadena a nikdy jsem to rodičům neřekla. Pro všechny rodiče, co jsou tady, prosím snažte se naučit, jak útokům na děti bránit.“

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Herečku Alyssu Milanovou následovala i řada jejích kolegyň – například novozélandská herečka Anna Paquin známá především díky trilogii X-Men, Debra Messingová ze seriálu Will nebo Grace nebo Rosario Dawsonová, která se objevila ve filmech Sin City či Muži v černém 2.

I když je jejich hlas slyšet nejvíc, slavné herečky jsou jen kapkou v moři z těch, které se rozhodly otevřeně promluvit. Ke kampani, která se šíří hlavně ve Spojených státech, se přidaly i Češky. Jedna z nich na twitteru píše: „Neznám ženu, která by v životě nezažila sexuální agresi vůči sobě. Je to strašně ponižující a paralyzující. #MeToo.“

SDÍLET
sinfin.digital