Udávejte studenty, kteří mají sex, nutí oregonské úřady učitele

Studenti v Oregonu si budou muset dávat pozor na pusu. Podle nového nařízení totiž musí učitelé úřadům hlásit, pokud mají podezření, že jejich žáci provozují sex. Nová pravidla ale kritizují studenti i vyučující. Povedou prý jen k více těhotenstvím mladistvých a znesnadnění sexuální výchovy.

Podle zákonů, které platí v americkém státě Oregon, mohou mít zdejší obyvatelé sex až po 18. roce věku. Úřady v okrese Salem-Keizer nyní nabádají zaměstnance škol, aby hlásili, pokud mají podezření, že některý ze studentů začal intimně žít, přestože je pod touto věkovou hranicí.

V Praze se objevil tajemný billboard s cizím písmem. Víme, co na něm stojí

Učitelé údajně dle listu The Washington Post prošli školením, na kterém jim úředníci vysvětlovali na příkladech, kdy je potřebné podezřelé chování ohlásit. Kantoři by tak měli například udat studentku, která se učiteli svěří, že má sex se svým přítelem a zajímá se o možnosti antikoncepce. Dospělí by měli také nahlásit, pokud jim studenti prozradí, že kvůli nechráněnému styku došlo k nechtěnému těhotenství. Udat také musí, pokud studenta zavrhne rodina kvůli jeho homosexuální orientaci a vztahu.

Studenti i učitelé proti nařízení protestují. „Nemůžete s dětmi mluvit o bezpečném sexu, když nesmíte mluvit o sexu obecně,“ potvrzuje programová koordinátorka Dětské ochranné služby Deborah Carnaghiová. Proti doporučeným udavačským postupům dokonce vznikla petice, která nasbírala už přes tisíc podpisů.

Bouří se i studenti. Kvůli nařízení se prý budou nyní bát o svých problémech mluvit. Bez rady dospělých tak mnohé situace jako nechtěné těhotenství mohou končit katastrofou. Dětem prý vlivem nařízení už nezbude nikdo, komu by se mohly svěřit.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

„Rozumíme tomu, že sex můžeme legálně provozovat až od 18 let. Stejně tak každý ví, že přebíhat silnici mimo přechod je nebezpečné a stejně to všichni dělají. Prostě se to stává tak často, že nemůžete hlásit přece každého,“ napsala například na podporu petice Angela Hudsonová ze střední školy v oregonském Salemu. Studenti i učitelé tak bojují za možnost mluvit beztrestně o sexu, aniž by je úřady mohly nařknout, že něco zamlčeli.

Někteří kantoři už předem avizovali, že nařízení dodržovat nebudou. „Cítím, jako by mi přikázali, abych studenty umlčel. Zároveň nás povzbuzují v tom, abychom ve školách vytvářeli pocit důvěry mezi vyučujícími a studenty tak, aby se zde cítili v bezpečí a věděli, že o ně máme zájem,“ sdělil místním novinám anonymně jeden z vyučujících, který novému nařízení nerozumí.

Babišův exporadce: Skandál! Úředníci MF můžou do živých spisů, gestapo už není nadsázka

Úředníci ale uklidňují, že nahlašování sexuálního chování nemá povahu udávání. „Nahlašování těchto okolností státu neznamená, že policie bude okamžitě klepat na dveře studentům. Budeme díky tomu jen více obezřetní a ujištění, že naše děti jsou v pořádku,“ uvedla mluvčí úřadu Lillian Govusová. Přestože to není příjemné, vyučující dle ní prostě musí dodržovat zákony a oznamovat, co mají.

Rodiče dětí, kteří za ně mají do 18 let faktickou zodpovědnost a brzký sexuální život jejich ratolesti by měl zajímat především je, se v názoru na udávání neshodnou. Někteří si ale myslí, že když už učitel získá u dítěte tolik důvěry, že se mu svěří, místo veřejného lynče by měl důvěru využít k tomu, aby dítě poučil a navedl správným směrem.

Podle výsledků výzkumu Centra pro kontrolu onemocnění a prevence má sexuální styk už na střední škole 40 % studentů. Průměrný věk Američanů při prvním pohlavním styku je 17,3 let.

SDÍLET
sinfin.digital