V Kalifornii experimentují se zaručeným příjmem, obyvatelé dostanou každý měsíc deset tisíc korun

Téměř třísettisícové město Stockton se jako první ve Spojených státech rozhodlo zavést pro své obyvatele základní nepodmíněný příjem. Vybraná skupina rezidentů kalifornského města bude po zkušební dobu tří let dostávat každý měsíc částku 500 dolarů (10 tisíc korun). Starosta Stocktonu Michael Tubbs je přesvědčen, že institut nepodmíněného příjmu, o kterém se zatím spíše jen mluví, je klíčem k vymýcení chudoby.

Experiment by měl odstartovat v srpnu příštího roku a zatím není jasné, kolika lidí se bude zkouška nové sociální politiky týkat. Podle webu Business Insider, který se zprávou přišel, je Stockton ideálním kandidátem pro podobný experiment. Město totiž zatěžují četné korupční aféry z minulosti. Střední příjem průměrné Stocktonské domácnosti dosahuje necelých 45 tisíc dolarů na rok, což je hluboko pod kalifornským průměrem. Nezaměstnanost je zde pak dvojnásobná.

Ekonomice by pomohlo, kdyby lidé dostávali zadarmo peníze od státu, tvrdí studie

Myšlenka základního nepodmíněného příjmu není novinkou posledních let. Jako lék na chudobu jej prosazoval už Martin Luther King. Zvýšené pozornosti se ale této myšlence dostává až ve 21. století, kdy existují obavy, že díky rozmachu robotizace vymizí miliony pracovních míst.

Propagátorem nepodmíněného příjmu je také zakladatel Microsoftu Bill Gates, který věří, že dostatek prostředků pro výplatu základních příjmu zajistí zdanění robotů. Firmy by tak za své roboty odváděly daně spolu se sociálním s zdravotním pojištěním jako za lidského zaměstnance. Z těchto peněz by poté stát vyplácel dávky těm, kteří díky robotům o pracovní místo přišli.

SDÍLET
sinfin.digital