V našich lesích prý běhá nacisty vyšlechtěná „super kráva“

Lucie Štěchová

Před dvěma lety musel britský farmář vybít polovinu stáda, protože krávy s nacisty vyšlechtěnými geny se pokusily zabít jeho zaměstnance. Agresivní plemeno stvořené pro účely nacistické propagandy mělo připomínat pratura – „divokého býka“, který obýval evropské lesy do 17. století. Dovést nacistickou ideu „super krávy“ do konce a pratura skutečně znovu oživit se již nějaký čas snaží skupina evropských ochránců přírody. Čtvrtá generace šlechtěných zvířat dle deníku The Independent žije dokonce i v českých lesích.      

Těsně před začátkem druhé světové války Hitler nakázal svým předním zoologům bratrům Heinzovi a Lutzovi Heckovým, aby přivedli zpět k životu prastaré plemeno divokých býků, takzvaného pratura. Ti se totiž hojně objevovali v germánském folkloru, který nacistická ideologie používala pro své účely.

Zoologům se skutečně povedlo vyšlechtit plemeno (tzv. Heckův skot), které svým vzhledem připomínalo tehdy již vyhynulého pratura. Protože nesl geny španělského bojovného plemene, zachoval si jistou agresivitu, kterou na vlastní kůži okusili před dvěma lety na jedné z britských farem.

Po porážce nacistického Německa byl skot ve velkém vybíjen, někteří zástupci tohoto plemene však přežili v přírodních rezervacích. Odtud se je ochránci přírody, sdružení v projektu Tauros, snaží rozšířit do volné přírody. Věří totiž, že zvířata pomůžou uchovat kontinentální ekosystém.

Čtvrtá generace šlechtěných zvířat, která už ale nenese agresivní geny, žije podle Independentu dokonce i v českých lesích. Ekologové věří, že život ve volné přírodě napomůže tomu, že plemeno časem nabude takových charakteristik, že bude takřka k nerozeznání od původního pratura. 

sinfin.digital