Ve Spojených státech se objevil mor. Je přenosný na člověka, lidé se mohou nakazit i od domácích mazlíčků

Ve Spojených státech se šíří mor. Nemoc, která zabila ve 14. století 100 milionů lidí, přenáší blechy. Úřady varují obyvatele nakažených oblastí a žádají je o obezřetnost. Nákaza je přenosná, nemoc ale není v místě tak úplně neobvyklá.

Lékaři objevili podle listu Daily Mail virus dýmějového moru u blech v Arizoně. Z nich se nemoc může rozšířit na hlodavce a zajíce, případně i volně se pohybující domácí zvířata. Odborníci proto radí, aby obyvatelé zasažených oblastí nenechali své domácí mazlíčky potulovat a vyhnuli se kontaktu s nemocnými nebo mrtvými zvířaty.

Jiří Drahoš exkluzivně: Trestně stíhaného Babiše bych premiérem nejmenoval

Podle expertů se nákaza může přenášet i na člověka. Působí v tom případě vysoké horečky, bolesti hlavy, křeče, slabost a oteklé a bolestivé uzliny. Neléčení prvotních symptomů může následně vést ke zhoršení zdravotního stavu. Lékaři proto varují, aby v místech s výskytem moru omezili lidé kempování a pohyb mezi zvířaty v přírodě.

Výskyt moru zde ale není až tak neobvyklý. Nákaza se občas objevuje v jihozápadních státech USA v případech, kdy po relativně mokré zimě následuje chladnější léto.

Dýmějový mor kosil hromadně obyvatele převážně na konci středověku a v novověku. Epidemie ve 14. století tehdy zabila kolem 100 milionů lidí. Šance na vyléčení byly tehdy malé. Dvě třetiny nakažených umíraly do čtyř dnů od projevu prvních příznaků.

SDÍLET
sinfin.digital