Větší tragédie než Titanic. Při potopení trajektu u Afriky zemřelo skoro dva tisíce lidí

Druhá největší neválečná námořní katastrofa se odehrála 26. září 2002 u pobřeží Gambie, kde se v bouři potopil senegalský trajekt Joola. Příčinou neštěstí, jež si vyžádalo nejméně 1863 obětí, bylo přetížení plavidla. Na trajektu zkonstruovaném pro zhruba 550 osob se plavilo téměř dva tisíce lidí. Přesný počet pasažéru, z nichž většina byli obyvatelé Senegalu, není znám. Jen 1034 cestujících mělo jízdenku.

Více než trojnásobně přetížený trajekt vyplul na pravidelnou linku z jihosenegalského Ziguinchoru do metropole Dakaru 26. září 2002 v půl druhé odpoledne místního času. Cestou ještě nabral dalších asi 185 lidí z ostrůvku Carabane v deltě řeky Casamance, i když tam neměl oficiální zastávku. Ještě v deset večer hlásila posádka do Dakaru dobré plavební podmínky, ale asi hodinu nato se trajekt dostal do prudké bouře. Pak se - údajně během pouhých pěti minut - naklonil na bok a cestující i náklad začali padat do moře.

Mnoho lidí zahynulo záhy po naklonění trajektu, řada z nich se ale utopila během noci při čekání na záchranu. Pár cestujících mělo štěstí, když je ještě v noci vylovili místní rybáři. Vládní záchranné týmy dorazily až ráno, po několika hodinách. A právě za to byla senegalská vláda kritizována a začátkem listopadu 2002 i odvolána. Jako první sami odstoupili ministr dopravy a ministr obrany, jejichž rezorty za státní trajekt zodpovídaly.

Největší neválečná lodní katastrofa v historii se stala 20. prosince 1987, kdy se filipínský trajekt Doňa Paz srazil s tankerem Victor mezi Manilou a ostrovem Leyte a při následném požáru zahynulo 4386 lidí. Nejznámější lodní katastrofou je potopení britského parníku Titanic při své první plavbě po srážce s ledovcem v dubnu 1912. Tehdy zahynulo 1517 lidí.

SDÍLET
sinfin.digital