Výhrůžkám smrtí navzdory. Afghánský ženský hudební soubor vystoupí v Davosu

Naráží na nepochopení v rodině i ve společnosti, která jim neváhá vyhrožovat smrtí. Členky prvního afghánského ženského hudebního souboru ale ničeho nedbají a neohroženě kráčí za svými sny. A daří se jim. Dnes vystoupí v Davosu na probíhajícím zasedání Světového ekonomického fóra. Koncert pro několik tisíc vlivných lidí z politických a ekonomických kruhů je považován za velký průlom, který by je mohl katapultovat na světová pódia. 

„V Afghánistánu to mají dívky hodně těžké. Někteří otcové zakazují svým dcerám chodit do školy, natož aby se byli ochotní bavit o studiu hudby. Podle nich by ženy měly zůstat doma a věnovat se uklízení,“ uvedla pro AFP šéfka souboru Negina Khpalwaková.

Ona sama měla štěstí, její rodiče patří k osvícenější části společnosti a svoji dceru v hudbě podporují. Širší rodina už ale tak tolerantní není. „Babička pohrozila tátovi, že ho zavrhne, když mi dovolí navštěvovat hudební školu,“ popsala Khpalwaková. Vystupování v hudební skupině považuje její příbuzenstvo za hanbu. Kvůli rodinné cti by jí byli ochotní i zabít. „Kdekoli tě uvidím, zabiju tě. Jsi pro nás ostudou,“ řekl jí strýc.

Tálibán vydírá Trumpa záběry zajatců. Ustoupí nový prezident požadavkům teroristů?

Strach o život nakonec vedl Khpalwakovou k rozhodnutí přestěhovat se s rodiči do Kábulu. Nepochopení ani výhružky dívku od vysněné kariéry neodradily. Chce získat stipendium v zahraničí, po škole má v plánu vrátit se zpátky do Afghánistánu a stát se dirigentkou národního souboru.  

Patnáct let po pádu radikálního islámského režimu Talibánu, který zakazoval vedle řady jiných světských radovánek i hudbu, zůstává rovnost pohlaví stále nedostižným snem mnohých žen a dívek. Názorně to dokládají statistiky Národního statistického úřadu, z nichž vyplývá, že loni navštěvovalo školu pouhých 19 % žen. „Když se nevzepřete, nemáte žádnou budoucnost,“ zdůrazňuje Khpalwaková.

První afghánský hudební soubor Zohra tvoří 35 dívek. Některé přišly doslova z ulice, kde kvůli neustávajícím bojům žily v neustálém strachu o život. „Neustále se bojíte, že zemřete,“ přiblížila strasti Afghánců Zarífa.

Šance na nový život skrze hudbu jí vlila naději do žil – Zarífa věří, že se její generaci podaří překonat dosavadní mentalitu ve společnosti, která její matce neumožnila studovat. „Je na mojí generaci, aby se pokusila udělat něco pro svoji zemi, ale než se něco změní, potrvá to jednu generaci,“ odhaduje. 

SDÍLET
sinfin.digital