Z dívky chlapcem ve třech letech. Kliniky přijímají stále mladší transgender děti, jejich počet roste

Dexter Jones vypadá a chová se jako jakýkoliv jiný šestiletý chlapec. Jeho příběh ale není tak jednoduchý. Dítě se narodilo jako dívka. Před třemi lety ale děvče pojmenované Talia své matce oznámilo, že je chlapcem. Bylo a vždy bude. S podporou rodiny i učitelů byl Dexter přijat do londýnské kliniky pro transgender děti. Stal se jedním z jejích nejmladších pacientů. To vzbuzuje otázky, zda není příliš malý na to, aby zahájil zdlouhavou a náročnou přeměnu pohlaví.

Dexter miluje Harryho Pottera a jednoho dne by chtěl soutěžit v běhu na olympijských hrách. Oblečen do modrého trika a džínů nijak nevybočuje z řady šestiletých chlapců, popisuje v reportáži deník Daily Mail. Chlapec podle něj nebudí žádné podezření, že se narodil jako dívka se jménem Talia.

I tebe si kúpím! Nova a Prima jako služky Babiše proti České televizi. Komentář Zdeňka Šarapatky

Její matka Mienna z britského Hertfordshire popsala novinářům den, kdy za ní tehdy tříletá Talia přišla s oznámení, že je chlapcem. Nebylo to pro ní žádné překvapení. Dítě se od batolecích let chovalo spíše jako kluk. V pěti letech pak matce řeklo, že se jmenuje Dexter.

Od lékařů se Mienna dozvěděla, že Dexter trpí gender dysphorií. Dexter tak zažívá velkou nespokojenost ve svém pohlaví. Pokud se bude cítit stejně i v pubertě, naordinují mu lékaři léky, které zablokují tělesné změny a usnadní přerod v muže v dospělosti.

Armáda USA se definitivně uzavírá transsexuálům. Osud těch, kteří už jsou ve službě, visí na vlásku

Kritici se tak ptají, jak si může být Mienna jistá, že její dítě jen neprochází fází, z níž „vyroste“. A jaký psychologický dopad na ně bude mít léčba. Matka ale námitky odmítá. „Přesto, že jde o náročnou cestu, jsem vděčná za to, že jí nyní procházíme. Musí být naprosto hrozné zjistit, že jste transgender v citlivém období puberty,“ říká.

Dexter přitom není zdaleka jediným dítětem, které něčím podobným prochází. Minulý týden manželé Nigel a Sally Rowe oznámili plány zažalovat školu svého syna na anglickém ostrově Wight z toho důvodů, že vystupuje proti jejich křesťanské víře, když umožňuje chlapcům nosit šaty. Podle jejich vyjádření jsou děti příliš emocionálně nestálé na to, aby se dokázaly zodpovědně rozhodnout, že chtěj změnit pohlaví.

Merkelová je pro Česko jako kancléřka lepší, bude zahlazovat rozdíly, říká pro INFO.CZ expert

Počty dětí, které hledají pomoc s řešením otázek ohledně svého pohlaví, v poslední době dramaticky vzrostly. Stejně tak se zintenzivnily snahy identifikovat a integrovat je. Britské klinika Tavistock Centre přijala v roce 2009 necelou stovku dětí ve věku od tří do osmnácti let. Do loňského roku číslo vzrostlo na více jak dva tisíce. Narostl i počet přijatých dětí mladších pěti let.

Prostor získává i hnutí, které se k pohlaví snaží stavět neutrálně. Reflektují to i školy, které se pokouší vytvořit prostředí, v němž by nebyly transgender děti diskriminovány.

SDÍLET
sinfin.digital