Záhada u Indonésie: Vraky válečných lodí zmizely ze dna. Skončily prostě ve sběru?

Trojice nizozemských plavidel z druhé světové války ležela v Jávském moři asi sto kilometrů od pobřeží Indonésie. Byly v nich ostatky přibližně 2 200 obětí. Podle britského listu The Guardian existují obavy, že lodě někdo postupně vyzvedl s cílem získat kovové části.

Najít válečnou kořist dlouhá desetiletí po válce? U Indonésie zřejmě žádný problém. Vraky nizozemských plavidel objevili amatérští potápěči v roce 2002. Teď místo potopení lodí téměř zeje prázdnotou.

Potápěči to zjistili, když se tam ponořili před nadcházejícím výročím Bitvy v Jávském moři. Sonary ukázaly otisky vraků na mořském dně, plavidla samotná ale ne, napsal The Guardian.

HMS Electra

Muž, který lodi před časem objevil, je přesvědčený, že je někdo odtáhl do přístavů. To ale jiné názory poměrně přesvědčivě rozporují – muselo by se jednat o masivní operaci s nasazením velkého počtu techniky a jeřábů. Pravděpodobnější je, že lidé vraky postupně rozebírali i za pomoci výbušnin.

Nizozemské ministerstvo obrany už celou záhadu začalo vyšetřovat. Plavidla totiž v minulosti byla prohlášena za posvátný válečný hrob. Indonésie proto rovnou předeslala, že za celou záležitost nenese žádnou odpovědnost.

„Nizozemská vláda nemůže tvrdit, že je za to odpovědná indonéská vláda, protože nás Nizozemsko nikdy nepožádalo o ochranu těchto plavidel.“

Trojice lodí se potopila při Bitvě v Jávském moři, která skončila porážkou nizozemského, britského, amerického a australského námořnictva japonskou armádou v únoru 1942. Jednalo se o jednu z nejdražších námořních bitev války. Vedla k japonské okupaci celé Nizozemské východní Indie.

 

SDÍLET
sinfin.digital