Ženě, které v dětství zmrazili vaječníky, se narodilo zdravé dítě

Žena v Londýně porodila zdravého chlapce poté, co jí lékaři transplantovali její vlastní vaječníky. Ty jí museli odebrat už v devíti letech. Lékaři se shodují, že tento úspěch znamená naději pro spoustu mladých žen, které se dostaly do podobné situace jako Moaza. Tedy pro ty, které budou muset podstoupit drastickou léčbu, při které by byla mohla být ohrožená jejich plodnost.

Moaza v rozhovoru pro BBC řekla: „Nikdy jsem nepřestala věřit, že se jednou stanu matkou a že budu mít dítě.“ Navíc poděkovala své matce, která s celým plánem přišla.

Beta-talasemie

Je dědičné onemocnění krve, většinou se projeví během prvního roku života. Ukazateli jsou většinou selhání růstu dítěte a anémie. Bez účinné, ale zároveň drastické léčby obvykle vede až ke smrti pacienta, a to zpravidla už před desátým rokem života. Pacienti jsou také odkázáni na transfuze, které jim udržují stálou hladinu hemoglobinu, který zajišťuje okysličování tkání. Toto onemocnění je rozšířené zejména v oblastech kolem Středozemního moře, na Blízkém východě, v Indii a jihovýchodní Asii.

U Moazy se totiž jako u dítěte projevilo dědičné onemocnění krve. Pokud se neléčí, může skončit pro pacienta fatálně. Musela tedy podstoupit chemoterapii a transplantaci kostní dřeně, kterou jí daroval její bratr. Chemoterapie ale mimo jiné může mít velmi negativní vliv na plodnost. Proto jí lékaři důležitou tkáň odstranili a nechali zmrazit s tím, že by jí mohli v budoucnu transplantovat. A to se povedlo.

Před léčbou byla Moaza z Dubaje hospitalizována v nemocnici v Leedsu. Tam jí lékaři odebrali potřebné fragmenty vaječníků a zmrazili je na minus 196 °C v kapalném dusíku. V loňském roce jí transplantovali části této tkáně zpět do těla. Nedlouho po tom, se jí upravila hladina hormonů do normálu a projevila se i ovulace. Aby lékaři maximalizovali její šanci na otěhotnění, podstoupila Moaza a její manžel Ahmed léčbu neplodnosti IVF, do dělohy jí pak lékaři implantovali dvě embrya. 

SDÍLET
sinfin.digital