Žirafy před vyhynutím? Poslední čísla ukazují, že jich drasticky ubylo

Od poloviny 80. let se populace nejvyšších zvířat světa ztenčila o dvě pětiny. Žiraf je necelých sto tisíc a jejich vymírání dramatickým tempem pokračuje. Je to jedna ze špatných zpráv, které přinesla poslední Červená kniha ohrožených druhů. Na druhou stranu, dokument obsahuje i pozitivní zjištění.

Žirafy se za poslední tři dekády dostaly z kategorie neohrožených druhů do kategorie zranitelných. Ubývají jejich přirozené lokality, lidská činnost mění a zmenšuje prostor, ve kterém žijí, a faktorem je i nelegální lov, války a nepokoje. 

Julian Fennessy, který je členem mezinárodního svazu ochránců a specializuje se na žirafy a jejich menší příbuzné okapi, si pro server The Guardian povzdychl, že lidé netuší, jak špatné vyhlídky tato majestátní zvířata mají. Podobně se vyjádřil i David Attenborough, přírodovědec a moderátor BBC. V červnu řekl, že celý svět ví, že sloni mají problémy, ale na „něžné obry Afriky“, kteří zcela zmizeli ze sedmi zemí, se zapomnělo. 

Paradoxem Červené knihy je, že některé druhy, které se v ní objevily, vzbudily spíše nadšení. Mezinárodní svaz pro ochranu přírody totiž zahrnul i druhy, o kterých si vědci mysleli, že už jsou nenávratně ztracené. „Znovuobjevení“ se dočkaly madagaskarské sladkovodní ryby, které nikdo neviděl od šedesátých let minulého století, stejně jako drobného ptáka kruhoočko seychelské.

Červený seznam

Seznam živočišných druhů a rostlin, které jsou na pokraji vyhynutí, nebo jsou ohroženi. Každé dva roky ho vydává Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN). Seznam je rozdělen do několika kategorií, od kategorie vyhynulých nebo silně ohrožených, přes střední stupně ohrožení až po kategorii, která upozorňuje na regionální ohrožení.

Volnou přírodu, která je pro divoká zvířata nezbytná, rychle ničí lidská činnost. Ať už jde o přeměnu divočiny na zemědělskou půdu, těžbu nebo celkové znečištění způsobené člověkem. Z analýzy vyplynulo, že se počet volně žijících zvířat od roku 1970 do roku 2020 sníží o celé dvě třetiny. Jedny z nejhorších vyhlídek do budoucnosti mají gorila východní a žralok velrybí, naopak počty pandy velké se zvyšují.

Červená kniha čítá více než 85 tisíc druhů, z toho rovnou třetině hrozí vyhynutí. Existují i druhy, které zmizí ještě dřív, než je stačí kdokoli podrobně popsat. 

SDÍLET
sinfin.digital