Život na Marsu? Ne na Měsíci. První lidé tam mohou žít už za pár let

Když se mluví o osídlování vesmíru, nejčastěji zaznívá futuristický scénář obydlení Marsu. Podle vědců by už ale mnohem dříve mohli lidé žít na Měsíci. V časovém horizontu jen o trochu delším než jedna dekáda by mohla přirozenou družici Země obývat malá skupina pozemšťanů. V následujících letech by ji mohly doplnit stovky dalších. Představuje si to tak alespoň vědec z Evropské kosmické agentury (ESA) Bernard Foing.

Podle jeho představ budou vědci, technici a inženýři prvními lidmi, pro něž se Měsíc stane domovem. Do roku 2040 by tamní populace mohla dosáhnout stovky, věří vědec. „V roce 2050 jich tam může být tisícovka a poté... přirozeně si můžete představit i založení rodiny,“ popsal Foing agentuře AFP. „Může existovat možnost přivést na Měsíci na svět dítě,“ dodal.

Vědec popsal plány agentury na založení vesnice na Měsíci tento týden na evropském kongresu. Vedle výzkumných účelů by měla sloužit i byznysovým plánům, nebo dokonce turismu, domnívá se šéf Evropské kosmické agentury Jan Woerner.

Xenofobii v Česku nechápu, Merkelovou vnímáte příliš jako nepřítele, říká česko-německá novinářka

První obyvatelé Měsíce si budou muset poradit s materiálem. Kromě jiného jim musí posloužit třeba při stavbě „domů“. Využít by mohli měsíční kámen ve spojení s technologií 3D tisku. Zdrojem vody pak může být led na měsíčních pólech.

Exkluzivně z Kurdistánu: Chceme rozdělení jako v Československu, referendum už nic nezastaví

Zásadním krokem nyní je získat pro tento smělý plán další nadšence – především mezi politiky. „Je to velmi frustrující... Stále jsme nezískali dostatek lídrů, kteří by měli zájem,“ postěžoval si fyzik z litevské univerzity Vidvuds Beldavs.

To mezi „běžnými lidmi“ by se zájemci o život ve vesmíru našli. I přesto, že to rozhodně nebude nic jednoduchého.

SDÍLET
sinfin.digital