Zloději na Novém Zélandu pořádají nájezdy na avokádové plantáže. Svůj lup pak prodávají na facebooku

Zloději jdou s dobou. Na Novém Zélandu se totiž zaměřují na obří krádeže oblíbené superpotraviny avokáda, jehož celosvětová obliba v posledních letech strmě roste. Statkářům tak způsobují tisícidolarové škody, v obavách z jejich odplaty se proto při prodeji ovoce přesouvají lupiči z krajnic cest do virtuálního prostoru facebooku. 

Krádeže avokád na Novém Zélandu jsou v posledních měsících čím dál častější a stávají se téměř profesionálním oborem. Letos již hlásí vybílení sadu čtyřicet sadařů, při každém takovém nájezdu zlodějů přitom pěstitelé přišli až o 350 kusů ovoce. „To, co nyní vidíme, jsou krádeže na komerční úrovni. Tisíce dolarů v ovoci mizí během každého takového nájezdu. Není to, jako kdybyste si utrhli pár jablek ze sousedovy jabloně, bereme tyto incidenty velice vážně,“ potvrzuje pro list The Guardian policejní seržant Trevor Brown, který se zloděje snaží pochytat.

Podle Browna totiž krádeže nejpodstatnější přísady do salsy guacamole eskalují již od loňského roku. Tehdy se policie na nenechavce zaměřila při zvýšených kontrolách prodejců ovoce, kdo neprokázal legální původ zboží, dostal se tehdy do problémů. Zloději se ale rychle přizpůsobili. Přesunuli se do virtuálního prostoru – na facebook, kde nyní svůj lup prodávají.

„To je ta pozitivní zpráva. Zloději již nemohou vzít nakradené ovoce k silnicím a tam ho rozprodávat po bedýnkách,“ tvrdí Jen Scoular, výkonný ředitel společnosti New Zeland Avocado.

Cena avokáda mimo sezónu, tedy od března do srpna, na Novém Zélandu dosahuje 7,5 novozélandských dolarů (120 korun).

SDÍLET
sinfin.digital