Zoufalství, hlad a smrt. Tábory v KLDR podle hrůzných svědectví připomínají nacistické lágry

Vězeňské tábory v nacistickém Německu existovaly po dobu 12 let. Po skončení druhé světové války byli přeživší osvobozeni a na povrch se začala dostávat jejich hrůzná svědectví. Svět se dozvěděl o otřesných podmínkách v nacistických lágrech, mučení a milionech zavražděných, kteří řádění Hitlerova režimu nepřežili. Závazek, že se podobná zvěrstva už nikdy nesmí opakovat, ale zmizel do vzduchoprázdna. Svědectví o podmínkách v severokorejských táborech totiž ukazují, že se těm nacistickým velmi podobají, a OSN usiluje, aby byly zločiny proti lidskosti páchané v Severní Koreji potrestány.

47 států sdružených v Radě pro lidská práva OSN se v pátek dohodlo, že bude posíleno probíhající vyšetřování porušování lidských práv v Severní Koreji, aby mohly být zločiny v budoucnu stíhány. Podle informací Amnesty International a Výboru pro lidská práva je v Severní Koreji v současnosti v táborech zajato 200 tisíc lidí a na 400 tisíc vězňů v nich přišlo o život.

Severní Korea zprávy opakovaně odmítá a v pátek diskusi na půdě OSN bojkotovala. Proti slovům severokorejského vůdce Kim Čong-una ale jasně hovoří satelitní snímky táborů a především svědectví lidí, kterým se z táborů podařilo uprchnout.

Byli Češi kolaboranti? Rozhovor INFO.cz s historikem, který hledá odpověď nejenom na tuto otázku

Server Business Insider shromáždil klíčové informace, které se o táborech v Severní Koreji dosud dostaly na povrch:

  • Podle svědectví přeživších vězňů jsou podmínky v táborech tak katastrofální, že zde každý rok 20 až 25 procent zajatých přijde o život.
  • Severní Korea používá princip kolektivní viny a do táborů zavírá celé rodiny.
  • Uprchnout se podařilo jen velmi málo lidem. Každý, kdo se snaží o útěk a neuspěje, je popraven a všichni ostatní musí popravu sledovat.
  • Hlad je všudypřítomný. Obvyklá strava vězňů je kaše z kukuřičné mouky a zelí, aby se ale udrželi na živu, někteří zde jedí i krysy a hmyz. „Vždy jsme byli hladoví a strážce nám říkal: ‚Hladověním budeš činit pokání‘,“ popsal Sin Tong-hjok, který se v jednom ze severokorejských táborů narodil a podařilo se mu uprchnout. V táboře strávil celkem 23 let.
  • Kvůli nedostatku vápníku a bílkovin dochází u vězňů pracujících na poli ke shrbení zad a někteří přišli o konce prstů kvůli omrzlinám.
  • Strážce své zajatce terorizují a mučí. Někdy jen tak pro zábavu. Terčem mučení se stal i Sin, jehož matka a bratr byli obviněni z pokusu o útěk. „Pověsili mě za kotníky a mučili mě ohněm,“ popisuje hrůzný zážitek.
  • Strážci usekli Sinovi konec prstu za to, že nešťastnou náhodou rozbil stroj při práci v továrně.
  • S ženami nemají strážci žádné slitování. Těhotenství je zde přísně zakázáno. Výjimkou je „manželství“ pořádané strážemi. Na povrch se dostalo svědectví jednoho z vězňů, podle kterého musela žena utopit své dítě v kbelíku.
SDÍLET
sinfin.digital