Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Znáte symboly Evropské unie? Kromě vlajky má společenství zemí i vlastní hymnu a motto

Znáte symboly Evropské unie? Kromě vlajky má společenství zemí i vlastní hymnu a motto

Ačkoli Evropská unie není samostatným státem, jako institucionalizované nadnárodní uskupení má své vlastní symboly. Některé z nich, jako třeba vlajka, jsou poměrně známé. Hymnu nebo motto Unie ale pravděpodobně zná už méně lidí.

Vlajka EU

Evropská unie má vlastní vlajku, která sestává z 12 žlutých hvězd, které jsou seskupeny do kruhu na modrém pozadí. Kruh má vyjadřovat evropskou jednotu a solidaritu. Historie vlajky sahá až do roku 1955, kdy byla znakem Rady Evropy. V následujících letech ji začaly používat i další evropské instituce a v roce 1983 bylo rozhodnuto, že se stane také symbolem Evropského společenství, které předcházelo Evropské unii. Počet hvězd na vlajce nijak nesouvisí s aktuálním počtem členských zemí Unie.

Hymna EU

Evropská unie má kromě vlajky také vlastní hymnu. Tvoří ji melodie Deváté symfonie Ludwiga van Beethovena, který hudbu složil na motivy lyrické básně Friedricha Schillera Óda na radost. Píseň se stala v roce 1972 hymnou Rady Evropy, od roku 1985 bylo rozhodnuto, že se stane hymnou Evropské unie. Píseň má znázorňovat evropské ideály svobody, míru a solidarity.

Motto EU

Kromě vlajky a hymny má EU i vlastní motto. Jeho překlad zní v češtině "Jednotná v rozmanitosti". Motto se používá od roku 2000 a má znázorňovat společenství lidí různých kultur, kteří mají společný cíl - mír a prosperitu. Motto má oficiální podobu ve všech členských jazycích. V angličtině zní "United in diversity", v němčině "In Vielfalt geeint".

Více o symbolech Evropské unie si můžete přečíst zde>>>


 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867