Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak na levné letenky? Poradíme vám, jak při jejich nákupu ušetřit

Jak na levné letenky? Poradíme vám, jak při jejich nákupu ušetřit

Bývá to základ každé dovolené, kterou si zařizujete sami bez pomoci cestovní kanceláře - sehnat letenky a ubytování. Obojí pochopitelně co nejvýhodněji, neboť obvykle jde o velkou část výdaje za celou dovolenou. Na obou položkách lze přitom ušetřit, pokud se budete držet několika jednoduchých tipů.

Nejprve tedy letenky. Základem při jejich nákupu na internetu je používat anonymní režim prohlížeče, protože když se díváte na některé nabídky opakovaně, stránka si vás zapamatuje a může vám cenu zvýšit. Anonymní režim zapnete zpravidla v hlavní nabídce prohlížeče, vyberte položku nazvanou jako “nové anonymní okno”. Že v něm jste, poznáte snadno, neboť prohlížeč vás na to upozorní.

Dalším důležitým krokem je výběr vyhledávače letenek. Jako nejspolehlivější se osvědčil Skyscanner, který kontroluje ceny u všech možných dopravců a má jednoduché a funkční rozhraní. Díky němu se lze snadno podívat, kam se z daného místa dá dostat nejlevněji nebo jaké jsou ceny letenek během celého měsíce. Pokud se chcete dostat do nějaké země (a nezáleží vám na přesné lokalitě), Skyscanner vám ukáže, do jakých měst se dá doletět nejlevněji, což je rovněž výrazná pomoc při plánování cest.

Ale kdyby vám z jakýchkoliv důvodů nevyhovoval, můžete použít alternativy jako Momondo nebo JetRadar. A na kombinaci více letů je zase dobré Kiwi, které umožňuje vyhledávání letů z/do celých oblastí. Pokud tedy nemusíte letět z Prahy, ale hledáte nejlevnější letenku i z přilehlých států, zkuste se podívat tam. To samé v případě, že toužíte co nejlevněji doputovat třeba do Jižní Ameriky - a nezáleží vám na tom, kam přesně.

Obvykle se však vyplatí použít vyhledávač jen jako inspiraci a pak zkontrolovat stránky samotných dopravců, za kolik nabízejí letenky tam. Ceny bývají v tom případě zpravidla nižší, navíc se můžete proklikat i k nějaké slevě, třeba při použití mobilní verze. Takřka vždy se vyplatí se na stránkách dopravce zaregistrovat; zabere to sice nějaký čas navíc, ale snadno tím můžete získat nějakou odměnu.

Tuto radu se obzvlášť vyplatí dodržovat, pokud kupujete několik navazujících letů. Koupit je přes vyhledávač je sice o trochu pohodlnější, ale zpravidla také dražší. Vyplatí se proto investovat trochu času a všechny letenky si najít ručně. Pokud kupujete navazující (či zpáteční) lety od stejné společnosti, mohou vás takto vyjít také o něco výhodněji.

Při samotném nákupu si dejte dobrý pozor na to, abyste koupili opravdu to, co potřebujete. Nevejdete se do palubního zavazadla? Přikupte si další bagáž raději teď, na letišti to vyjde draho. Chcete naopak co nejlevnější let, bez jídla, pojištění a rezervace sedadel? Dejte si dobrý pozor, abyste všechny tyto nabídky zrušili. Některé aerolinky, třeba singapurský Scoot, vám výběr sedadel zatrhnou automaticky a nakonec se můžete divit, jak se cena letenky nenápadně zvedla o několik stovek.

S nákupem letenek neotálejte. Některé vyhledávače vám nabídnou odhad, jak se cena letenek může v budoucnu změnit, ovšem že by klesla, to se stává zřídkakdy. Když vidíte dobrou cenu, berte ji hned. Za pár hodin už může být (a pravděpodobně bude) vyšší.

Poslední rada se týká samotného placení. Nejjednodušší metodou bývá uhrazení částky pomocí platební karty, za to si však aerolinky zpravidla účtují drobný poplatek navíc. Jednou to nezabolí tolik, ale pokud cestujete hodně, můžete takto zbytečně vyhodit docela hodně peněz. Stojí za to si proto založit účet na PayPal, což je jakási digitální peněženka, a nahrát si peníze tam.

Může se to zdát jako hodně rad, ale rychle vám přejdou do krve a ušetřených pár stovek nebo tisícovka přijde na cestách vždycky vhod. Tak šťastnou ruku při nákupu!

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744