Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak na levné letenky? Poradíme vám, jak při jejich nákupu ušetřit

Jak na levné letenky? Poradíme vám, jak při jejich nákupu ušetřit

Bývá to základ každé dovolené, kterou si zařizujete sami bez pomoci cestovní kanceláře - sehnat letenky a ubytování. Obojí pochopitelně co nejvýhodněji, neboť obvykle jde o velkou část výdaje za celou dovolenou. Na obou položkách lze přitom ušetřit, pokud se budete držet několika jednoduchých tipů.

Nejprve tedy letenky. Základem při jejich nákupu na internetu je používat anonymní režim prohlížeče, protože když se díváte na některé nabídky opakovaně, stránka si vás zapamatuje a může vám cenu zvýšit. Anonymní režim zapnete zpravidla v hlavní nabídce prohlížeče, vyberte položku nazvanou jako “nové anonymní okno”. Že v něm jste, poznáte snadno, neboť prohlížeč vás na to upozorní.

Dalším důležitým krokem je výběr vyhledávače letenek. Jako nejspolehlivější se osvědčil Skyscanner, který kontroluje ceny u všech možných dopravců a má jednoduché a funkční rozhraní. Díky němu se lze snadno podívat, kam se z daného místa dá dostat nejlevněji nebo jaké jsou ceny letenek během celého měsíce. Pokud se chcete dostat do nějaké země (a nezáleží vám na přesné lokalitě), Skyscanner vám ukáže, do jakých měst se dá doletět nejlevněji, což je rovněž výrazná pomoc při plánování cest.

Ale kdyby vám z jakýchkoliv důvodů nevyhovoval, můžete použít alternativy jako Momondo nebo JetRadar. A na kombinaci více letů je zase dobré Kiwi, které umožňuje vyhledávání letů z/do celých oblastí. Pokud tedy nemusíte letět z Prahy, ale hledáte nejlevnější letenku i z přilehlých států, zkuste se podívat tam. To samé v případě, že toužíte co nejlevněji doputovat třeba do Jižní Ameriky - a nezáleží vám na tom, kam přesně.

Obvykle se však vyplatí použít vyhledávač jen jako inspiraci a pak zkontrolovat stránky samotných dopravců, za kolik nabízejí letenky tam. Ceny bývají v tom případě zpravidla nižší, navíc se můžete proklikat i k nějaké slevě, třeba při použití mobilní verze. Takřka vždy se vyplatí se na stránkách dopravce zaregistrovat; zabere to sice nějaký čas navíc, ale snadno tím můžete získat nějakou odměnu.

Tuto radu se obzvlášť vyplatí dodržovat, pokud kupujete několik navazujících letů. Koupit je přes vyhledávač je sice o trochu pohodlnější, ale zpravidla také dražší. Vyplatí se proto investovat trochu času a všechny letenky si najít ručně. Pokud kupujete navazující (či zpáteční) lety od stejné společnosti, mohou vás takto vyjít také o něco výhodněji.

Při samotném nákupu si dejte dobrý pozor na to, abyste koupili opravdu to, co potřebujete. Nevejdete se do palubního zavazadla? Přikupte si další bagáž raději teď, na letišti to vyjde draho. Chcete naopak co nejlevnější let, bez jídla, pojištění a rezervace sedadel? Dejte si dobrý pozor, abyste všechny tyto nabídky zrušili. Některé aerolinky, třeba singapurský Scoot, vám výběr sedadel zatrhnou automaticky a nakonec se můžete divit, jak se cena letenky nenápadně zvedla o několik stovek.

S nákupem letenek neotálejte. Některé vyhledávače vám nabídnou odhad, jak se cena letenek může v budoucnu změnit, ovšem že by klesla, to se stává zřídkakdy. Když vidíte dobrou cenu, berte ji hned. Za pár hodin už může být (a pravděpodobně bude) vyšší.

Poslední rada se týká samotného placení. Nejjednodušší metodou bývá uhrazení částky pomocí platební karty, za to si však aerolinky zpravidla účtují drobný poplatek navíc. Jednou to nezabolí tolik, ale pokud cestujete hodně, můžete takto zbytečně vyhodit docela hodně peněz. Stojí za to si proto založit účet na PayPal, což je jakási digitální peněženka, a nahrát si peníze tam.

Může se to zdát jako hodně rad, ale rychle vám přejdou do krve a ušetřených pár stovek nebo tisícovka přijde na cestách vždycky vhod. Tak šťastnou ruku při nákupu!

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232