Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak se neztratit v cizím městě? Tipy na užitečné aplikace i vychytávky zdarma

Jak se neztratit v cizím městě? Tipy na užitečné aplikace i vychytávky zdarma

Dlouhá cesta. Vysazení na letišti/nádraží. Cizí město, cizí jazyk, cizí prostředí. A teď: Jak se zorientovat? Rozkoukávání se v neznámém městě bývá obvyklá výzva cestovatelů. Někdo na to má větší nadání, někdo menší, některá města jsou složitější, jiná méně. Přinášíme seznam několika osvědčených triků, které vám pomůžou v každém případě.

Klíčová je pochopitelně příprava. Jistě, třeba v Londýně se asi na všechno snadno doptáte, ale stačí vyrazit do trochu exotičtější destinace a můžete být zmateni. Co jezdí z letiště? Jaká je přiměřená cena za taxi? A kam mám vlastně jet? Tyto tři otázky byste měli mít zodpovězené ještě dříve, než dorazíte na místo (a odpovědi schované v hlavě nebo někde po ruce).

Už na letišti, případně nádraží, obvykle můžete zadarmo dostat některé příručky, které vám pomohou s rozkoukáním. Zjistěte si, co se ve městě děje, můžete přijít na skvělé věci. Sežeňte si mapu (nebo si ji ještě lépe stáhněte do mobilu). Prozkoumejte ceny hromadné dopravy. Ano, obvykle se po dlouhé cestě chcete jen dostat do postele, ale vyplatí se těmto věcem pár minut obětovat - než později litovat.

Řada měst nabízí turistickou kartu, která poskytuje na nějakou dobu dopravu zdarma a také slevu na některé vstupy. Leckde vám ji budou i aktivně nabízet - a může se to zdát jako výhodná nabídka. Nejprve si ale sami odpovězte na otázku: Co vlastně budu ve městě dělat? Je tak rozlehlé, abych hromadnou dopravu opravdu potřeboval? A chystám se obrážet muzea, nebo se procházet po parcích a nasávat atmosféru v uličkách? Ne každému se turistická karta vyplatí.

Určitě si také stáhněte některé základní cestovatelské aplikace. Uber či Grab na taxi, Google Maps, Google Translator (a daný jazyk v off-line režimu), Foursquare či TripAdvisor na restaurace.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou, se dočtete zde >>>

Na aplikace je spoleh, jelikož obvykle nabízejí kolektivní vědomí, tedy zkušenosti více uživatelů. K nezaplacení ale bývá i povídání s místními. Zbavte se ostychu a vyptávejte se jich. Co byste měli ve městě vidět, kromě všem dobře známých atrakcí. Kam zajít. Poslechněte si jejich příběh. Třeba se dozvíte zajímavý tip, získáte pozvání na drink/večeři nebo navážete nové přátelství.

Zjistěte si také, zdali se ve městě nepořádají prohlídkové túry zdarma. Pokud ano, podnikněte ji co nejdříve. Spoustu zajímavých míst uvidíte a na další dostanete tipy - a můžete je navštívit později znovu na vlastní pěst.

Pokuste se si některé orientační místa zapamatovat. V každém městě takové výrazné body jsou a jakmile budete vědět, kde se zhruba nachází a kam se z nich dá dostat, výrazně vám to usnadní pohyb po městě. Orientačním bodem se může stát i turistické centrum, kde vás rádi nasměřují na další cíle.

Nepohrdejte ani tím, když vám někdo nabídne vizitku. Třeba ji už nikdy nevyužijete, ale obvykle tam bývají pro cizince cenné údaje - telefonní číslo a adresa. Zejména v případě hotelu se to může hodit, pokud se ztratíte.

V neposlední řadě si dejte pozor ohledně chování. V každém kraji mají jiné mravy a zvyky z Česka nemusí být po světě univerzální. Pokud si nenastudujete etiketu v dané zemi dopředu, držte se davu. Pokud se lidé zouvají před vstupem do obchodu, dělejte to také. Pokud chodí zahaleni, neprovokujte výstřihem nebo odhalenými koleny. A zkuste pochytit aspoň pár základních slovíček z jazyka.

Každé město je samozřejmě specifické a vyžaduje trochu odlišný přístup. Pokud se budete držet těchto základních rad, měli byste se však všude základně zorientovat bez problémů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744