Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Láká vás jízda na slonovi? Na tuto atrakci byste měli raději zapomenout

Láká vás jízda na slonovi? Na tuto atrakci byste měli raději zapomenout

Jsou to majestátní tvorové oplývající vysokou inteligencí a mimořádnou pamětí. Turisté se o nich ale často netouží dozvědět víc, stačí jim projížďka na jejich hřbetě a fotka jako trofej na památku. Netuší, že zaplacením za tuto atrakci podpořili týrání zvířat.

Jízda na slonovi je oblíbenou turistickou zábavou především v Thajsku či v sousedním Myanmaru. Kvůli vysokému zájmu jsou ilegálně odchytávána také další divoká zvířata. V přírodě jich přitom v tomto regionu už moc nezbývá, odborníci odhadují, že jich tu může být kolem dvou tisíc kusů.

Ačkoliv sloni na člověka většinou neútočí (výjimkou bývají sloni samotáři a zvířata v období říje), na svém hřbetě by ho nikdy dobrovolně vozit nenechali. Jejich páteř pro to není uzpůsobena a trpí.

V zajetí proto zvířata podstupují tvrdou drezúru a k vození lidí jsou nuceni pod tvrdými tresty. Výcvik slůňat se nazývá „phajaan”, tedy zlomení duše. V praxi vypadá tak, že mláďata jsou odtržena od matky a držena v malé prostoru, někdy ve vykopané jámě, někdy v kleci. Trpí nedostatkem vody, spánku a potravy. K poslušnosti jsou nuceni ostrým hákem, který jim cvičitelé zabodávají do kůže za ušima.

Sloni na výcvik nikdy nezapomenou a hák mají i v dospělosti spojený s bolestí. Cvičitelé ho tedy využívají dál – buď k manipulaci se slonem, nebo k zastrašování zvířete.

Některé agentury lákají návštěvníky na ještě krutější zábavu, než je jízda na slonovi. V Thajku existují sloní show, při kterých několikatunová zvířata předvádí stojku či malují obrazy. Štětec mají přitom zavedený přímo do chobotu, což je pro něj extrémně bolestivé. Turisté obdivují obrázky, aniž by si uvědomili, že zvíře má oči uložené ze strany hlavy a na plátno ani nevidí. Tahy dělá po paměti, netuší, co znamenají, snaží se pouze vyhnout trestu.

Turisté, kteří nechtějí podporovat týrání ale nemusí být o kontakt se slonem ochuzeni. V Jihovýchodní Asii se začínají rozšiřovat centra a útulky pro slony, které nepoužívají háky ani řetězy a sloni jsou cvičeni s pomocí odměn, nikoliv trestů.

Po absolvování drezury už se slůně nemůže vrátit do volné přírody a řada slonů z turistických atrakcí nachází místo na dožití právě v těchto útulcích. Turisté se na ně jezdí dívat, krmí je a vyráží s nimi na procházky džunglí. Ježdění na slonech je tu samozřejmě zakázáno.

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1