Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Místo zázraků. Městečko v Portugalsku patří mezi ta nejposvátnější

Místo zázraků. Městečko v Portugalsku patří mezi ta nejposvátnější

Fátima by byla jen dalším malým ospalým portugalským městečkem, do kterého by návštěvník zabloudil leda tak omylem. Nebýt 13. května 1917. Toho dne se tu třem malým dětem zjevila Panna Maria a jejich osud i příběh tohoto místa se navždy změnil.

Když si chcete ve Fátimě koupit sendvič a ovoce, budete po obchůdku pátrat docela dlouho. Pokud byste si ale chtěli pořídit růženec a svěcenou vodu, narazíte v každé ulici aspoň na tři ochotné prodejce. Sem se nejezdí na dovolenou, sem se jezdí pro zázraky.

V centru najdete hned vedle sebe několik kostelů a nespočet obchodů se sochami Panny Marie, s obrázky dětských pasáčků, s voskovými figurkami, co je věřící jako obětiny hází do ohně. Recepční v hotelu po předání klíčů automaticky tiskne i rozvrh ceremonií.

I bez mapy víte, kam zamířit. Špičku kostela je vidět zdálky, tlampače dokolečka opakují liturgické zpěvy. A před vámi se po kolenou plazí zástup věřících. Ale nemíří k velké bazilice Panny Marie Růžencové, ale k malé kapli Zjevení pár metrů před ní. Právě tam se před více než sto lety, 13. května 1917, stal zázrak.

Tři malí pasáčci na louce zrovna pásly ovce, když tu na obloze něco zablesklo. Zvedli hlavu a podivili se, neboť byla jasná obloha a nic nenasvědčovalo blížící se bouřce. Pak se ale objevil druhý záblesk. Francisco, Jacinta a Lúcia se už chystali odvést ovce do bezpečí, když tu ji nad dubem spatřili - překrásnou paní zářící jasným světlem.

Paní růžence, jak sama sebe nazývala, požádala děti, aby se oddaly Svaté Trojici. A aby se každý den modlily, neboť tím přinesou konec právě zuřící první světové válce. Jacinta o tom, co viděl, řekla matce. Další den už si o události povídala celá vesnice.

Tři předpovědi

Panna Maria pasáčkům slíbila, že se každý měsíc třináctého vrátí - a v červenci jim svěřila tři tajemství ohledně budoucnosti. Když se pak třináctého srpna měla zjevit znovu, nechal správce oblasti děti krátce uvěznit. V konzervativně naladěné zemi se jejich povídání o nadpřirozenu politické vrchnosti příliš nelíbilo.

Ač o věrohodnosti dětských historek panovaly pochyby, zájem o Fátimu rostl. Na Cova da Iria, místo, kde se Panna Maria zjevovala, proudily davy věřících, kteří se o zjevení doslechli. V říjnu se tam společně s dětmi vypravilo i dalších 70 tisíc lidí včetně fotografů a novinářů. Paní růžence viděly jen děti, ale ostatní popsali zážitek, kterému se od té doby říká Sluneční zázrak. Slunce podle přihlížejících jako velký zářící disk rotovalo po obloze a měnilo barvu.

Jistě, pro celý jev by se dala najít vědecká vysvětlení. Dojem z události mohlo zkreslovat příliš dlouhé hledění do slunce. Možná šlo o kombinaci optického klamu a meteorologické změny.

Ale tisíce lidí na místě tehdy takové myšlenky neměly. Křičely hrůzou a netušily, co se děje. Jedinečný pohled je přiměl uvěřit. A začít se zajímat o tajemství, která si děti od Panny Marie vyslechly.

Jedno by se dalo vykládat jako obraz konce světové války a příchod další, druhé jako vzestup Ruska a komunismu a třetí, odhalené až v roce 2000, mluvilo o vizi biskupa pod palbou. Nejčastěji bývá spojováno s atentátem na Jana Pavla II. v roce 1981; však také on sám poděkoval Panně Marii za záchranu života a ve Fátimě nechal projektil ze zbraně, co ho měla usmrtit.

Květnové davy

Jaký to paradox, že se Matka Boží zjevila zrovna ve městě s arabským jménem (Fátima byla dcera proroka Mohameda a také Maurská princezna, která konvertovala ke křesťaství), zemi si ale vybrala správnou. Více než 80 procent všech obyvatel Portugalska vyznává katolickou víru. A Fátima je teď jedno z nejposvátnějších míst všem křesťanů.

Z obyčejného města se stalo poutní místo. Největší davy věřících přitahuje v květnu, když se přiblíží výročí prvního zjevení Panny Marie. Ale nabito v něm bývá celoročně. Míří sem nemocní, kteří prosí o zázrak, míří sem uzdravení, kteří chtějí poděkovat. A míří sem i zvědavci, protože město dýchá atmosférou.

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232