Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Místo zázraků. Městečko v Portugalsku patří mezi ta nejposvátnější

Místo zázraků. Městečko v Portugalsku patří mezi ta nejposvátnější

Fátima by byla jen dalším malým ospalým portugalským městečkem, do kterého by návštěvník zabloudil leda tak omylem. Nebýt 13. května 1917. Toho dne se tu třem malým dětem zjevila Panna Maria a jejich osud i příběh tohoto místa se navždy změnil.

Když si chcete ve Fátimě koupit sendvič a ovoce, budete po obchůdku pátrat docela dlouho. Pokud byste si ale chtěli pořídit růženec a svěcenou vodu, narazíte v každé ulici aspoň na tři ochotné prodejce. Sem se nejezdí na dovolenou, sem se jezdí pro zázraky.

V centru najdete hned vedle sebe několik kostelů a nespočet obchodů se sochami Panny Marie, s obrázky dětských pasáčků, s voskovými figurkami, co je věřící jako obětiny hází do ohně. Recepční v hotelu po předání klíčů automaticky tiskne i rozvrh ceremonií.

I bez mapy víte, kam zamířit. Špičku kostela je vidět zdálky, tlampače dokolečka opakují liturgické zpěvy. A před vámi se po kolenou plazí zástup věřících. Ale nemíří k velké bazilice Panny Marie Růžencové, ale k malé kapli Zjevení pár metrů před ní. Právě tam se před více než sto lety, 13. května 1917, stal zázrak.

Tři malí pasáčci na louce zrovna pásly ovce, když tu na obloze něco zablesklo. Zvedli hlavu a podivili se, neboť byla jasná obloha a nic nenasvědčovalo blížící se bouřce. Pak se ale objevil druhý záblesk. Francisco, Jacinta a Lúcia se už chystali odvést ovce do bezpečí, když tu ji nad dubem spatřili - překrásnou paní zářící jasným světlem.

Paní růžence, jak sama sebe nazývala, požádala děti, aby se oddaly Svaté Trojici. A aby se každý den modlily, neboť tím přinesou konec právě zuřící první světové válce. Jacinta o tom, co viděl, řekla matce. Další den už si o události povídala celá vesnice.

Tři předpovědi

Panna Maria pasáčkům slíbila, že se každý měsíc třináctého vrátí - a v červenci jim svěřila tři tajemství ohledně budoucnosti. Když se pak třináctého srpna měla zjevit znovu, nechal správce oblasti děti krátce uvěznit. V konzervativně naladěné zemi se jejich povídání o nadpřirozenu politické vrchnosti příliš nelíbilo.

Ač o věrohodnosti dětských historek panovaly pochyby, zájem o Fátimu rostl. Na Cova da Iria, místo, kde se Panna Maria zjevovala, proudily davy věřících, kteří se o zjevení doslechli. V říjnu se tam společně s dětmi vypravilo i dalších 70 tisíc lidí včetně fotografů a novinářů. Paní růžence viděly jen děti, ale ostatní popsali zážitek, kterému se od té doby říká Sluneční zázrak. Slunce podle přihlížejících jako velký zářící disk rotovalo po obloze a měnilo barvu.

Jistě, pro celý jev by se dala najít vědecká vysvětlení. Dojem z události mohlo zkreslovat příliš dlouhé hledění do slunce. Možná šlo o kombinaci optického klamu a meteorologické změny.

Ale tisíce lidí na místě tehdy takové myšlenky neměly. Křičely hrůzou a netušily, co se děje. Jedinečný pohled je přiměl uvěřit. A začít se zajímat o tajemství, která si děti od Panny Marie vyslechly.

Jedno by se dalo vykládat jako obraz konce světové války a příchod další, druhé jako vzestup Ruska a komunismu a třetí, odhalené až v roce 2000, mluvilo o vizi biskupa pod palbou. Nejčastěji bývá spojováno s atentátem na Jana Pavla II. v roce 1981; však také on sám poděkoval Panně Marii za záchranu života a ve Fátimě nechal projektil ze zbraně, co ho měla usmrtit.

Květnové davy

Jaký to paradox, že se Matka Boží zjevila zrovna ve městě s arabským jménem (Fátima byla dcera proroka Mohameda a také Maurská princezna, která konvertovala ke křesťaství), zemi si ale vybrala správnou. Více než 80 procent všech obyvatel Portugalska vyznává katolickou víru. A Fátima je teď jedno z nejposvátnějších míst všem křesťanů.

Z obyčejného města se stalo poutní místo. Největší davy věřících přitahuje v květnu, když se přiblíží výročí prvního zjevení Panny Marie. Ale nabito v něm bývá celoročně. Míří sem nemocní, kteří prosí o zázrak, míří sem uzdravení, kteří chtějí poděkovat. A míří sem i zvědavci, protože město dýchá atmosférou.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744