Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pod stan za polární kruh: Přes magické Lofoty k úchvatné pláži Kvalvika

Pod stan za polární kruh: Přes magické Lofoty k úchvatné pláži Kvalvika

V minulém článku jsme se vydali autem na dlouhou cestu z Prahy směrem až za polární kruh na norské Lofoty, za snem mnoha cestovatelů a fotografů. Máme za sebou výšlap na nejvyšší bod západního ostrova a zdolanou vyhlídku Reinebringen a před námi další dny plné krásného počasí, které se musí pořádně využít.

Třetí den na ostrovech jsme se rozhodli využít k odpočinku. Vydali jsme se tedy na známou pláž Kvalvika, která se proslavila filmem Na sever od Slunce. Chceme ji ale zažít se vším všudy, rozhodneme se tedy na místě přespat. Parkujeme auto, balíme krosny a stan a vyrážíme na hodinovou cestu na pláž.

Cestou potkáváme několik turistů, ale po krátké procházce se před námi otevírá nádherný výhled na Kvalviku. Sestupujeme dolů a hledáme místo, kam můžeme dát stan. Po rozbití tábora neodoláme pokušení a běžíme do studeného moře. To už jsme na pláži téměř sami, užíváme si letních paprsků, procházíme se a nikam se neženeme.

Spaní jsme zvolili nakonec pod širákem s tím, že si musíme přece užít tu letní idylku u moře a noční oblohou. Po poměrně studené noci si děláme snídani a vyrážíme na výšlap nad pláž, odkud máme nádherný výhled na Kvalviku a celé pobřeží. Jako třešničku na dortu nám dvě stíhačky Norské armády ukážou průlet kaňonem u Kvalviky. Oněmělí úžasem se vracíme zpět, balíme si krosny a vyrážíme k autu a přejíždíme dál.

Další den hlásí trochu deště, tak vyrážíme do Henningsvaeru, kde si procházíme uličky a narážíme na davy turistů. Nicméně prší, tak to nebereme jako promarněný den. Odpoledne se počasí umoudří a vyrážíme na kopec za městem, odkud máme krásný výhled na celé okolí a přilehlé ostrovy.

Pak už předpověď zase slibuje slunečno, tak se přesouváme dál a následující den se už škrábeme na Justadtinden. Jedná se zřejmě o jeden z nejhezčích výletů, jaký jsem kdy podnikl. Nikde nikdo, krásné výhledy a pomalé stoupání. Cestou potkáváme akorát kozy. Na vrcholu svačíme a vyrážíme zpátky a opět si příjemně unaveni užíváme zapadající paprsky Slunce. Předpověď sice pořád vypadá relativně dobře, ale vyrážíme na východ skoro až k Trosmu, abychom poznali i jiný ráz krajiny.  

Čeká nás zhruba šestihodinová cesta a pár trajektů, ale díky nádherným výhledům z auta nám cesta utíká a než se nadějeme tak jsme na ostrově Kvaloya, kde máme vyhlídnutý výšlap na vyhlídku Grytetippen. Na začátek trekku dorážíme už za tmy, tak stavíme stany kousek od silnice. Zdejší prostředí nahání trochu hrůzu, je to mnohem odlehlejší oblast než Lofoty a svižně tu profukuje údolní vítr. Každopádně jsme tak unavení, že si toho nevšímáme a bez problémů usínáme.

Ráno se probouzíme do krásného slunečného dne, takže plni optimismu balíme svačinu a goráčovku a vyrážíme nahoru. Cesta je to trochu bahnitá, ale o to kouzelnější. Jelikož se jedná o mnohem méně navštěvovanou oblast než Lofoty, jdeme úplně sami. Cestou potkáme jen jednoho místního staršího pána. Cesta nahoru nám trvá pár hodin, a když dosáhneme vrcholu, nevěříme vlastním očím. Nádherný výhled na fjordy z jedné a na norské Alpy z druhé strany. Odpočíváme a kocháme se na vrcholu asi hodinu. Poté zamíříme zpět k autu, cestou ještě dáme rychlé koupání v horské bystřině a pomalu balíme a odjíždíme směr Praha.

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1