Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruská Sibiř s krosnou na zádech – část 1.: východní Sibiř

Ruská Sibiř s krosnou na zádech – část 1.: východní Sibiř

Je tomu už 6 let, co jsem si řekl, že baťůžkaření po zemích jihovýchodní Asie a jižní Ameriky podle Lonely Planetu není ten správný styl cestování pro mě. Přesně tehdy jsem si uvědomil, že mě to více táhne do poznávání panenské přírody.

A tak jsme si začátkem roku 2012 se dvěma kamarády – Kubou a Míšou - dali poměrně těžký úkol: najít místo, které není turisticky profláknuté, bude tam nic než panenská příroda a nezruinuje nás to finančně. Otevřeli jsme mapu světa a netrvalo ani deset vteřin a měli jsme jasno – pojedeme na Sibiř!

Ruská Sibiř s krosnou na zádechautor: Lubomír Chudoba
Před samotným výletem nás čekalo jen klasické plánování, které, jak jsme záhy zjistili, nebylo tak lehké jako na našich dřívějších výletech. Ať už to bylo ruskou byrokracií s vyřizováním zvacích dopisů a víz, naprostým nedostatkem dostupných informací o oblasti nebo prostě jen velikostí celé Sibiře, samotnou trasu jsme sestavovali několik měsíců.

Nakonec jsme ale měli před sebou dobrodružnou cestu, která začínala na východní Sibiři u jezera Bajkal, odkud jsme plánovali podniknout trekky do východní části Sajanského pohoří. Dále jsme počítali s přesunem do Altaje, která se nachází na střední Sibiři u hranic Ruska s Mongolskem a Kazachstánem. Zde jsme si vyhlídli krásný hike k Mt. Belucha, nejvyšší horou Altaje. A výlet jsme chtěli zakončit v Moskvě, odkud zakoupíme letenky zpět do Prahy. Plán měl jednu větší trhlinu – měli jsme pouze hrubou představu o trase a přesné detaily jsme chtěli zjistit od místních až budeme v každé lokalitě. Ale to zvládneme!

Je červen a naše tříčlenná skupina - já, Kuba a Michal - nasedáme do letadla směr Moskva, odkud máme navazující let do Irkutska u Bajkalu. Dobrou náladu nám trochu kazí paní na security checku, která nedovoluje Michalovi vzít na palubu kolíky od stanu, který bere jako příruční zavazadlo, takže je tam nechává. Nedá se nic dělat, stan máme pro jistotu ještě jeden v krosně, kterou jsme odevzdali na check-inu, kolíky nějak podělíme.

Přílet do Mosky, nálada dobrá. Vyzvedáváme krosny, naláda se kazí. Batoh Kuby přijíždí s papírem, že jeho zavazadlo bylo podrobeno prohlídce a byly mu zkonfiskovány dvě plynové bomby do vařiče, které se pokoušel propašovat. V pohodě, bomby koupíme v Irkutsku. Dáváme si místní pivo, nálada se zlepšuje. Sedmihodinový let do Irkustka jsme všichni prospali (což je dobře, protože lokální ruské aerolinky se nepyšní zrovna nejlepší statistikou nehodovosti a servisu).

Ruská Sibiř s krosnou na zádechautor: Lubomír Chudoba

V Irkustsku na letišti narážíme na další problém – nikdo z nás neumí rusky. Což je trochu problém, protože jsme zjistili, že anglicky trochu umí jen kapitán letadla a pak už nikdo. No nic, rukama nohama oslovujeme místní a ukazujeme jim adresu hostelu napsanou na kousku papíru. Kdosi nás usazuje do Maršutky a někam jedeme. Řidič nás vyhazuje kdesi mimo centrum, po hostelu ani památky.

Vytahujeme kapesní slovník, zastavujeme skupinku místních lidí a snažíme se dát dohromady větu, jestli by nám pomohli najít náš hostel. S jejich pomocí objevujeme hostel, děkujeme jim a jdeme si dát na nějakou dobu poslední teplou sprchu a užít si normální postel. Ráno se snažíme zjistit od hostů i personálu nějaké doporučení na trekky ve východních Sajanech.

Bohužel to vypadá, že personál nikdy nebyl mimo město a hosté jen projíždějí transsibiřskou magistrálou a udělali si zastávku, aby se podívali k Bajkalu. Nevadí, vytahujem gpsku a zjišťujeme, že na jih od Irkutska je malá vesnice Sljudanka, ze které vedou turistické trasy. Necháváme se tedy odvézt na vlakové nádraží, kupujem lístky a vyrážíme na jih!

Po příjezdu se pokocháme výhledem na znečištěný Bajkal, nahodíme krosny na záda a jdeme dlouhou vesnicí na západ s vidinou krásného výletu neposkvrněnou přírodou. Po pár kilometrech ale z nás nadšení vyprchává, protože co vypadá na mapě jako trekková trasa, je ve skutečnosti kamenitá cesta, po které jezdí skupinky mladých Rusů do okolních „tábořišť“, kde z aut vyhází gril, jídlo, vodku, piva, deky a další propriety a užívající si barbecue party za doprovodu hlasité muziky linoucí se z aut. Chvíli přemýšlíme, co dál, a usuzujeme, že na jednom z prázdných „tábořišť“ přenocujeme a druhý den se vypravíme do Altaje, která bude, alespoň doufáme, krásnou přírodou jen oplývat!

Vybalujeme stan, rozděláváme oheň (v Irkutsku jsme ty plynové bomby koupili, ale samozřejmě se špatným závitem, takže jsme se rozhodli vrátit se ke kořenům a vařit si v kotlíku na ohni) a pomalu usínáme natěšení na Altaj, kam hned druhý den vyrazíme…

 

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1