Tajemný Vietnam. Jak si užít zemi milionů motorek, přírodních krás a výborné kávy

HalfPageAd-1

Ondřej Novotný

27. 05. 2018 • 09:27

Vietnam se zejména mezi mladšími cestovateli stává stále populárnější destinací. Aby ne: uspokojí milovníky přírody, plážové typy i fanoušky historie - a ke všemu je v něm pro našince velmi levno. Pár desítek korun dáte i za vynikající vietnamská jídla, která by vás v Česku vyšla podstatně dráž.

Mobile-rectangle-3

Cesta do Vietnamu obvykle začíná v Hanoji (připravte se, že si musíte dopředu vyřídit víza). Největší kouzlo hlavního města spočívá v jeho atmosféře: konkrétní cíl mít netřeba, stačí jen bloumat uličkami starého města a vnímat roztodivnost barev i vůní. Ulice jsou plné prodejců, kteří vás budou lákat do svých stánků; pořídit v nich můžete prakticky všechno. V každé ulici se soustřeďuje jeden druh zboží - a tak jednou potkáte lékárníky, jinde řezníky a vedle třeba obchody s optikou.

V Hanoji pořídíte i všechny vietnamské lahůdky - ať už pokrmy jako pho, bun cha, banh mi, bun bo nam bo nebo výbornou vietnamskou kávu, takzvané ca phe. Dávají se do ní žloutky z vajec a kondenzované mléko a chutná skvěle.

Stejně tak jako umí být Hanoj kouzelná, dokáže být ale i otravná a stresující. Prohání se v ní pět milionů motorek. A kdo ji nemá, je na druhé koleji. Možnosti chodců jsou minimální. Chodníky jsou plné zaparkovaných motorek, v rušných hodinách se po nich i jezdí. Přejít silnici vyžaduje skutečně odvahu. Nekonečné proudy motocyklů se valí z obou stran - a vy musíte zkrátka vykročit a doufat, že řidiči zastaví. Nebo aspoň přibrzdí.

Po stopách války

Dál už to na sever nejde, Ha Giang leží poblíž hranic s Čínou, a tak je čas zamířit opačným směrem, třeba do města Ninh Binh, respektive jeho klidnější části Tam Coc. Okolní rovinatá krajina je jako stvořená k výletům na kole, která vám v takřka každém hotelu půjčí. Tady ideálně poznáte vietnamský venkov. Od projížděk mezi rýžovými políčky a pasoucími se horskými kozami si odskočte k pozoruhodné pagodě Bich Dong a také k jeskyním Mua, kde se vám po vyšlápnutí zhruba 500 schodů otevře nádherný výhled do okolí. Vyplatí se ale také vyrazit na projížďku lodí z místa Trang An: tak krásné přírodní scenérie jen tak nespatříte.

No jistě, válka. Kolem ní se historie i současnost Vietnamu točí - vítězství nad Američany i krutou daň za něj v podobě zkažených či ztracených životů si místní často připomínají. Pozoruhodný výlet po stopách konfliktu se dá podniknout z města Hue ve středním Vietnamu. Vyrazit můžete na leteckou základnu Khe Sanh nebo do tunelů Vinh Moc, kde pár stovek lidí trpělo v krytu pod zemí, zatímco na povrchu duněly boje. Z Hue se rovněž jezdí na výlet do okolí města po stopách císařských hrobek - a je to velkolepá podívaná. Městem ve městě je pak hradbami obehnaná citadela, uvnitř které se nachází zbytky císařského města; to stojí za návštěvu rovněž.

(JEN PRO POUŽITÍ INFO.CZ) Výhled z Opičího ostrova poblíž ostrova Cat Ba

Za vodním adrenalinem

Ale i jih Vietnamu by vám vystačil na jednu samostatnou dovolenou. Horské město Dalat bývalo oblíbeným francouzským dovolenkovým místem, dnes potěší hlavně milovníky přírodních radovánek nehledě na národnost: můžete tam slaňovat skalní stěny či vodopády nebo skákat do jezírek.

Magnetem na turisty je pobřežní město Nha Trang, pověstné dlouhými plážemi i mnoha možnostmi na šnorchlování. Sem se jezdí na party a za nočním životem; a místní dovolenkáři bývají především Rusové, pro něž byl kdysi nedaleký přístav Cam Ranh nejvýznamnější základnou v oblasti. Na rozdíl od zbytku Vietnamu je však Nha Trang poněkud dražší - návštěvu doporučujeme spíš oddaným fanouškům potápění a šnorchlování.

Zejména fanoušci historie by měli navštívit pulzující Ho Či Minovo město (dříve Saigon). Lepší místo pro poznávání historie války najdete ve Vietnamu sotva; zdejší muzeum nabízí velmi podrobnou expozici včetně mnoha drsných fotografií. Z města navíc můžete vyrazit na výlet do tunelů Cu Chi, dříve používaných Vietcongem - dnes zneužívaných spíše jako vábnička na turisty. Putování po Vietnamu lze zakončit třeba plavbou po deltě Mekongu, při níž navštívíte i fascinující plovoucí trh.

 

SDÍLET

Billboard-bottom-1