Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tajemný Vietnam. Jak si užít zemi milionů motorek, přírodních krás a výborné kávy

Tajemný Vietnam. Jak si užít zemi milionů motorek, přírodních krás a výborné kávy

Vietnam se zejména mezi mladšími cestovateli stává stále populárnější destinací. Aby ne: uspokojí milovníky přírody, plážové typy i fanoušky historie - a ke všemu je v něm pro našince velmi levno. Pár desítek korun dáte i za vynikající vietnamská jídla, která by vás v Česku vyšla podstatně dráž.

Cesta do Vietnamu obvykle začíná v Hanoji (připravte se, že si musíte dopředu vyřídit víza). Největší kouzlo hlavního města spočívá v jeho atmosféře: konkrétní cíl mít netřeba, stačí jen bloumat uličkami starého města a vnímat roztodivnost barev i vůní. Ulice jsou plné prodejců, kteří vás budou lákat do svých stánků; pořídit v nich můžete prakticky všechno. V každé ulici se soustřeďuje jeden druh zboží - a tak jednou potkáte lékárníky, jinde řezníky a vedle třeba obchody s optikou.

Ale ani na atrakce není Hanoj chudá. Pro nahlédnutí do života a historie Vietnamu se vyplatí navštívit zábavné loutkové divadlo Thang Long Water Puppet Theatre. V Chrámu literatury můžete nasávat téměř tisíc let historie. Novodobější dějiny pak připomíná hlavní atrakce města - mauzoleum národního hrdiny Ho Či Mina: sem musí každý Vietnamec zamířit a pořídit si památeční fotku, která se obvykle vyjímá zarámovaná v obývacím pokoji domácností.

V Hanoji pořídíte i všechny vietnamské lahůdky - ať už pokrmy jako pho, bun cha, banh mi, bun bo nam bo nebo výbornou vietnamskou kávu, takzvané ca phe. Dávají se do ní žloutky z vajec a kondenzované mléko a chutná skvěle.

Stejně tak jako umí být Hanoj kouzelná, dokáže být ale i otravná a stresující. Prohání se v ní pět milionů motorek. A kdo ji nemá, je na druhé koleji. Možnosti chodců jsou minimální. Chodníky jsou plné zaparkovaných motorek, v rušných hodinách se po nich i jezdí. Přejít silnici vyžaduje skutečně odvahu. Nekonečné proudy motocyklů se valí z obou stran - a vy musíte zkrátka vykročit a doufat, že řidiči zastaví. Nebo aspoň přibrzdí.

Po stopách války

Až vás přelidněná a smogem zamořená Hanoj začne štvát, přijde nejvyšší čas vyrazit do přírody. Hory na severu Vietnamu jsou krásné, ale někdy i chladné a nehostinné místo. Pokud se vydáte do turisty vyhledávané Sapy, ještě se patrně zorientujete snadno. V ostatních koutech severu, třeba Ha Giangu, sice také najdete mnoho možností ubytování, ale jinak jde o oblast turismem příliš netknutou. Angličtinou tam Vietnamci moc nevládnou, nápisy jsou obvykle také jen v místním jazyce a na bohatou síť veřejné dopravy rovnou zapomeňte. Tady se bez motorky neobejdete - a cesty v horách nejsou pro začátečníky. Odměnou vám bude krásná příroda, výhledy po krajině i setkání s nezkaženým Vietnamem, kde místní nosí tradiční oblečení a nešetří pohostinností.

Na stopy války narazíte ve Vietnamu snadno.Na stopy války narazíte ve Vietnamu snadno.autor: Ondřej Novotný

Dál už to na sever nejde, Ha Giang leží poblíž hranic s Čínou, a tak je čas zamířit opačným směrem, třeba do města Ninh Binh, respektive jeho klidnější části Tam Coc. Okolní rovinatá krajina je jako stvořená k výletům na kole, která vám v takřka každém hotelu půjčí. Tady ideálně poznáte vietnamský venkov. Od projížděk mezi rýžovými políčky a pasoucími se horskými kozami si odskočte k pozoruhodné pagodě Bich Dong a také k jeskyním Mua, kde se vám po vyšlápnutí zhruba 500 schodů otevře nádherný výhled do okolí. Vyplatí se ale také vyrazit na projížďku lodí z místa Trang An: tak krásné přírodní scenérie jen tak nespatříte.

O něco východněji leží ostrov Cat Ba, poblíž slavné zátoky Ha Long. Projížďka skrz ni je povinnost; pohled na skály tyčící se z hladiny a soběstačné vodní vesnice je jedinečný. Z Cat Ba jde dělat i další výlety, třeba na Opičí ostrov (pozor na fotoaparáty, zvířata jsou rychlá!), do rozsáhlého národního parku nebo za pozůstatky opevnění z dob vietnamské války.

No jistě, válka. Kolem ní se historie i současnost Vietnamu točí - vítězství nad Američany i krutou daň za něj v podobě zkažených či ztracených životů si místní často připomínají. Pozoruhodný výlet po stopách konfliktu se dá podniknout z města Hue ve středním Vietnamu. Vyrazit můžete na leteckou základnu Khe Sanh nebo do tunelů Vinh Moc, kde pár stovek lidí trpělo v krytu pod zemí, zatímco na povrchu duněly boje. Z Hue se rovněž jezdí na výlet do okolí města po stopách císařských hrobek - a je to velkolepá podívaná. Městem ve městě je pak hradbami obehnaná citadela, uvnitř které se nachází zbytky císařského města; to stojí za návštěvu rovněž.

Středu Vietnamu je na turistické cíle vůbec bohatý. Nedaleko města Da Nang se nacházejí kouzelné Mramorové hory, kde můžete kromě zlézání vrcholů také obdivovat jeskynní chrámy a pagody. Vděčným místem na výlet je také Opičí hora s půvabným výhledem do okolí.

Výhled z Opičího ostrova poblíž ostrova Cat Ba.Výhled z Opičího ostrova poblíž ostrova Cat Ba.autor: Ondřej Novotný

Trojlístek nedaleko vzdálených Hue a Da Nangu doplňuje město Hoi An zapsané na Seznam kulturního dědictví UNESCO. Není divu: v celém Vietnamu patří mezi vůbec nejpůvabnější. Symbolem Hoi Anu je japonský krytý most Chua Cau z 16. století, kolem něhož se neustále točí skupinky fotografujících se turistů. Ve městě se mísí různé styly, je plné útulných kaváren i vyhlášených krejčovských dílen. Hlavní kouzlo bývalého významného přístavu však poznáte v noci, kdy se po celém městě rozsvítí barevné lampiony a po řece plují svíčky. Večerní procházka pak má nezapomenutelnou atmosféru. A mimochodem, právě v Hoi An mají údajně nejlepší banh mi (vietnamská bageta) vůbec.

Za vodním adrenalinem

Ale i jih Vietnamu by vám vystačil na jednu samostatnou dovolenou. Horské město Dalat bývalo oblíbeným francouzským dovolenkovým místem, dnes potěší hlavně milovníky přírodních radovánek nehledě na národnost: můžete tam slaňovat skalní stěny či vodopády nebo skákat do jezírek.

Magnetem na turisty je pobřežní město Nha Trang, pověstné dlouhými plážemi i mnoha možnostmi na šnorchlování. Sem se jezdí na party a za nočním životem; a místní dovolenkáři bývají především Rusové, pro něž byl kdysi nedaleký přístav Cam Ranh nejvýznamnější základnou v oblasti. Na rozdíl od zbytku Vietnamu je však Nha Trang poněkud dražší - návštěvu doporučujeme spíš oddaným fanouškům potápění a šnorchlování.

Rozhodně byste ale neměli opomenout Mui Ne, významné rybářské středisko a také oblíbenou destinaci pro kitesurfing a windsurfing. A pokud vás vodní adrenalin neláká, můžete se vyrazit prohánět po písečných dunách v džípu.

Zejména fanoušci historie by měli navštívit pulzující Ho Či Minovo město (dříve Saigon). Lepší místo pro poznávání historie války najdete ve Vietnamu sotva; zdejší muzeum nabízí velmi podrobnou expozici včetně mnoha drsných fotografií. Z města navíc můžete vyrazit na výlet do tunelů Cu Chi, dříve používaných Vietcongem - dnes zneužívaných spíše jako vábnička na turisty. Putování po Vietnamu lze zakončit třeba plavbou po deltě Mekongu, při níž navštívíte i fascinující plovoucí trh.

Dost míst na třicet dní, na něž platí základní víza, že? A kdyby vám ani to nestačilo, můžete ještě vyrazit na pláž na oblíbený ostrov Phu Quoc. Tam se dá třicet dnů přebývat i bez víz…

 

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1