Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tajemný Vietnam. Jak si užít zemi milionů motorek, přírodních krás a výborné kávy

Tajemný Vietnam. Jak si užít zemi milionů motorek, přírodních krás a výborné kávy

Vietnam se zejména mezi mladšími cestovateli stává stále populárnější destinací. Aby ne: uspokojí milovníky přírody, plážové typy i fanoušky historie - a ke všemu je v něm pro našince velmi levno. Pár desítek korun dáte i za vynikající vietnamská jídla, která by vás v Česku vyšla podstatně dráž.

Cesta do Vietnamu obvykle začíná v Hanoji (připravte se, že si musíte dopředu vyřídit víza). Největší kouzlo hlavního města spočívá v jeho atmosféře: konkrétní cíl mít netřeba, stačí jen bloumat uličkami starého města a vnímat roztodivnost barev i vůní. Ulice jsou plné prodejců, kteří vás budou lákat do svých stánků; pořídit v nich můžete prakticky všechno. V každé ulici se soustřeďuje jeden druh zboží - a tak jednou potkáte lékárníky, jinde řezníky a vedle třeba obchody s optikou.

Ale ani na atrakce není Hanoj chudá. Pro nahlédnutí do života a historie Vietnamu se vyplatí navštívit zábavné loutkové divadlo Thang Long Water Puppet Theatre. V Chrámu literatury můžete nasávat téměř tisíc let historie. Novodobější dějiny pak připomíná hlavní atrakce města - mauzoleum národního hrdiny Ho Či Mina: sem musí každý Vietnamec zamířit a pořídit si památeční fotku, která se obvykle vyjímá zarámovaná v obývacím pokoji domácností.

V Hanoji pořídíte i všechny vietnamské lahůdky - ať už pokrmy jako pho, bun cha, banh mi, bun bo nam bo nebo výbornou vietnamskou kávu, takzvané ca phe. Dávají se do ní žloutky z vajec a kondenzované mléko a chutná skvěle.

Stejně tak jako umí být Hanoj kouzelná, dokáže být ale i otravná a stresující. Prohání se v ní pět milionů motorek. A kdo ji nemá, je na druhé koleji. Možnosti chodců jsou minimální. Chodníky jsou plné zaparkovaných motorek, v rušných hodinách se po nich i jezdí. Přejít silnici vyžaduje skutečně odvahu. Nekonečné proudy motocyklů se valí z obou stran - a vy musíte zkrátka vykročit a doufat, že řidiči zastaví. Nebo aspoň přibrzdí.

Po stopách války

Až vás přelidněná a smogem zamořená Hanoj začne štvát, přijde nejvyšší čas vyrazit do přírody. Hory na severu Vietnamu jsou krásné, ale někdy i chladné a nehostinné místo. Pokud se vydáte do turisty vyhledávané Sapy, ještě se patrně zorientujete snadno. V ostatních koutech severu, třeba Ha Giangu, sice také najdete mnoho možností ubytování, ale jinak jde o oblast turismem příliš netknutou. Angličtinou tam Vietnamci moc nevládnou, nápisy jsou obvykle také jen v místním jazyce a na bohatou síť veřejné dopravy rovnou zapomeňte. Tady se bez motorky neobejdete - a cesty v horách nejsou pro začátečníky. Odměnou vám bude krásná příroda, výhledy po krajině i setkání s nezkaženým Vietnamem, kde místní nosí tradiční oblečení a nešetří pohostinností.

Na stopy války narazíte ve Vietnamu snadno.Na stopy války narazíte ve Vietnamu snadno.autor: Ondřej Novotný

Dál už to na sever nejde, Ha Giang leží poblíž hranic s Čínou, a tak je čas zamířit opačným směrem, třeba do města Ninh Binh, respektive jeho klidnější části Tam Coc. Okolní rovinatá krajina je jako stvořená k výletům na kole, která vám v takřka každém hotelu půjčí. Tady ideálně poznáte vietnamský venkov. Od projížděk mezi rýžovými políčky a pasoucími se horskými kozami si odskočte k pozoruhodné pagodě Bich Dong a také k jeskyním Mua, kde se vám po vyšlápnutí zhruba 500 schodů otevře nádherný výhled do okolí. Vyplatí se ale také vyrazit na projížďku lodí z místa Trang An: tak krásné přírodní scenérie jen tak nespatříte.

O něco východněji leží ostrov Cat Ba, poblíž slavné zátoky Ha Long. Projížďka skrz ni je povinnost; pohled na skály tyčící se z hladiny a soběstačné vodní vesnice je jedinečný. Z Cat Ba jde dělat i další výlety, třeba na Opičí ostrov (pozor na fotoaparáty, zvířata jsou rychlá!), do rozsáhlého národního parku nebo za pozůstatky opevnění z dob vietnamské války.

No jistě, válka. Kolem ní se historie i současnost Vietnamu točí - vítězství nad Američany i krutou daň za něj v podobě zkažených či ztracených životů si místní často připomínají. Pozoruhodný výlet po stopách konfliktu se dá podniknout z města Hue ve středním Vietnamu. Vyrazit můžete na leteckou základnu Khe Sanh nebo do tunelů Vinh Moc, kde pár stovek lidí trpělo v krytu pod zemí, zatímco na povrchu duněly boje. Z Hue se rovněž jezdí na výlet do okolí města po stopách císařských hrobek - a je to velkolepá podívaná. Městem ve městě je pak hradbami obehnaná citadela, uvnitř které se nachází zbytky císařského města; to stojí za návštěvu rovněž.

Středu Vietnamu je na turistické cíle vůbec bohatý. Nedaleko města Da Nang se nacházejí kouzelné Mramorové hory, kde můžete kromě zlézání vrcholů také obdivovat jeskynní chrámy a pagody. Vděčným místem na výlet je také Opičí hora s půvabným výhledem do okolí.

Výhled z Opičího ostrova poblíž ostrova Cat Ba.Výhled z Opičího ostrova poblíž ostrova Cat Ba.autor: Ondřej Novotný

Trojlístek nedaleko vzdálených Hue a Da Nangu doplňuje město Hoi An zapsané na Seznam kulturního dědictví UNESCO. Není divu: v celém Vietnamu patří mezi vůbec nejpůvabnější. Symbolem Hoi Anu je japonský krytý most Chua Cau z 16. století, kolem něhož se neustále točí skupinky fotografujících se turistů. Ve městě se mísí různé styly, je plné útulných kaváren i vyhlášených krejčovských dílen. Hlavní kouzlo bývalého významného přístavu však poznáte v noci, kdy se po celém městě rozsvítí barevné lampiony a po řece plují svíčky. Večerní procházka pak má nezapomenutelnou atmosféru. A mimochodem, právě v Hoi An mají údajně nejlepší banh mi (vietnamská bageta) vůbec.

Za vodním adrenalinem

Ale i jih Vietnamu by vám vystačil na jednu samostatnou dovolenou. Horské město Dalat bývalo oblíbeným francouzským dovolenkovým místem, dnes potěší hlavně milovníky přírodních radovánek nehledě na národnost: můžete tam slaňovat skalní stěny či vodopády nebo skákat do jezírek.

Magnetem na turisty je pobřežní město Nha Trang, pověstné dlouhými plážemi i mnoha možnostmi na šnorchlování. Sem se jezdí na party a za nočním životem; a místní dovolenkáři bývají především Rusové, pro něž byl kdysi nedaleký přístav Cam Ranh nejvýznamnější základnou v oblasti. Na rozdíl od zbytku Vietnamu je však Nha Trang poněkud dražší - návštěvu doporučujeme spíš oddaným fanouškům potápění a šnorchlování.

Rozhodně byste ale neměli opomenout Mui Ne, významné rybářské středisko a také oblíbenou destinaci pro kitesurfing a windsurfing. A pokud vás vodní adrenalin neláká, můžete se vyrazit prohánět po písečných dunách v džípu.

Zejména fanoušci historie by měli navštívit pulzující Ho Či Minovo město (dříve Saigon). Lepší místo pro poznávání historie války najdete ve Vietnamu sotva; zdejší muzeum nabízí velmi podrobnou expozici včetně mnoha drsných fotografií. Z města navíc můžete vyrazit na výlet do tunelů Cu Chi, dříve používaných Vietcongem - dnes zneužívaných spíše jako vábnička na turisty. Putování po Vietnamu lze zakončit třeba plavbou po deltě Mekongu, při níž navštívíte i fascinující plovoucí trh.

Dost míst na třicet dní, na něž platí základní víza, že? A kdyby vám ani to nestačilo, můžete ještě vyrazit na pláž na oblíbený ostrov Phu Quoc. Tam se dá třicet dnů přebývat i bez víz…

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1