17. listopad jako svátek národního traumatu? Radši ho zrušme

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | V Česku snad neexistuje státní svátek, který by nás traumatizoval tak jako 17. listopad, Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Každým rokem jako bychom právě v tento den trpěli stále urgentnější potřebou vykoupat se ve všech frustracích ze svobody a demokracie. Proto navrhuju tento svátek zrušit. Ostatně jen krátce předtím „slavíme“ 28. října a to bývá na Pražském hradě taky slušná palba. 

Ano, vím: 17. listopad je i dnem studentstva, který odkazuje k zavření vysokých škol nacisty a popravě některých studentů v roce 1939. Tenhle svátek bychom samozřejmě měli zachovat, o něm nepíšu. Snad jen s podmínkou zákazu vycházení politiků, kteří právě tento den zneužívají k vlastní volební kampani a rozdělování společnosti. Na jeho porušení bychom klidně mohli nasadit stejnou pokutu, jaká teď platí na zakázané pivo, které si mimochodem dopřává stále více politiků...

Pokud policie někoho z nich přistihne, jak nejen kolem Národní třídy káže nenávist, dostane hned tři miliony. Ostatně nejen poslanci to lehce dají ze svých náhrad. Je teď celkem jedno, jestli věříte, že komunismus padl proto, že nikdo nechtěl kupovat bulharské boty, jak napsal americký satirik P. J. O'Rourke, nebo že ho položila univerzální touha lidí po svobodě. Konec komunismu prostě byla skvělá zpráva, protože to byl zločinný režim. Tečka.

sinfin.digital