4 dobré důvody, proč by měl Bohuslav Sobotka zkusit kandidovat na prezidenta. Komentář Miroslava Cvrčka | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

4 dobré důvody, proč by měl Bohuslav Sobotka zkusit kandidovat na prezidenta. Komentář Miroslava Cvrčka

4 dobré důvody, proč by měl Bohuslav Sobotka zkusit kandidovat na prezidenta. Komentář Miroslava Cvrčka

Premiér Sobotka oznámil konec v čele sociální demokracie. Nebude ani jejím volebním lídrem. Straně bude šéfovat ministr vnitra Milan Chovanec a lídrem voleb se stane ministr zahraniční Lubomír Zaorálek. Sobotka zůstává do voleb premiérem. Nic víc?

Situace je zralá na to, aby se Sobotka stal kandidátem sociálních demokratů na prezidenta. Je k tomu pro ČSSD i Sobotku několik dobrých důvodů.

1. ČSSD zatím žádného kandidáta nemá a nezdá se, že by byla schopna nominovat někoho, kdo by měl větší šance alespoň na výsledek, kterého v minulé volbě dosáhl Jiří Dienstbier, než právě Sobotka.

2. Straně, jež je schopna vyslat do boje o Hrad svého člověka, může pomoci už samotná kandidatura. Pokud ovšem kampaň vezme vážně.

3. Během střetu se Zemanem si Sobotka získal jisté sympatie u lidí, kteří by ČSSD nikdy nevolili. V prezidentské volbě je ale oslovit může.

4. Sobotka patrně nevyhraje, ale může v prvním kole Zemanovi sebrat nemalou část voličů. Těžko jich bude dost na to, aby Zeman do druhého kola vůbec nepostoupil. Může to však být dost na to, aby Zeman působil oslabeně. A pokud Sobotka svým voličům do druhého kola doporučí Zemanova konkurenta, může výrazně přispět k jeho porážce.

To by mohlo Sobotkovi jeho odchod z politiky aspoň trochu osladit.

Další komentáře autora si můžete přečíst na webu Reflex.cz.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.