5 důvodů, proč omezit nebezpečně volný pohyb ministra Zaorálka. Glosa Miroslava Cvrčka | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 důvodů, proč omezit nebezpečně volný pohyb ministra Zaorálka. Glosa Miroslava Cvrčka

5 důvodů, proč omezit nebezpečně volný pohyb ministra Zaorálka. Glosa Miroslava Cvrčka

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v Hospodářských novinách navrhl regulovat volný pohyb pracovní síly v EU. Podle něj musíme zabránit „konkurenci levnou prací“, a zachránit tím EU, protože lidé kvůli ní přestávají věřit evropské integraci.

 
 
 

Noviny nejprve otiskly jakýsi komentář k rozhovoru se Zaorálkem s některými jeho citacemi. Následně se Zaorálek ohradil proti titulku („Zaorálek: Omezme volný pohyb v Unii“), napsal reakci novinám a na Facebook. Dohromady to tvoří tak bizarní směs myšlenkových pochodů, že by asi bylo nejlepší regulovat volný pohyb ministra Zaorálka.

Za prvé

Ministr Zaorálek postupně zpatlal pohyb na jedné straně pracovníků uvnitř jednotlivých států Unie a na druhé straně pracovníků přicházejících ze států mimo Unii — za příklad dal českou vládní politiku přijímání vzdělaných pracovníků z Ukrajiny. Vnitřní pohyb v EU se ale ve skutečnosti řídí jinými pravidly a tvoří základ Evropské unie.

Za druhé

Ve své reakci na Facebooku Zaorálek také uvedl: „Šlo o tvrzení týkající se pracovních sil, ne běžného pohybu občanů! [...] Volný pohyb osob je základem EU, musíme se ale zamyslet, jak regulovat pracovní trh, jak bojovat proti sociálnímu dumpingu, aby jednotný trh nešel proti občanům EU.“

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.


 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.