A ještě jednou Meghan: Je vévodkyně ze Sussexu oběť předsudků v královské rodině, nebo „vypočítavá potvora“?

KOMENTÁŘ MARTINA KOVÁŘE | Budou to dva týdny, co rozhovor prince Harryho a jeho choti Meghan s prominentní moderátorkou Oprah Winfreyovou vyvolal poprask a takřka celosvětové ohlasy. Pozdvižení vzbudila hlavně vévodkyně, jež mluvila o myšlenkách na sebevraždu a o rasových předsudcích v britské královské rodině. Zatímco Buckinghamský palác reagoval velmi zdrženlivě, u americké i britské veřejnosti vyvolalo interview značné, avšak velmi odlišné reakce. Ideální čas se za nimi s odstupem a chladnou hlavou ohlédnout.

Začněme za oceánem, jednak proto, že zde měli diváci možnost shlédnout rozhovor dříve než v Británii, jednak proto, že právě Američanům byl – tak to alespoň vidím já – primárně určen. Je to naprosto logické, a to hned z několika důvodů. Meghan, rodačka z Los Angeles, jež se před seznámením a sňatkem s princem Harrym živila jako filmová a televizní herečka, zná „své“ Američany velmi dobře, a proto velmi dobře ví, čím je zaujmout, „na jakou strunu uhodit“, chce-li je vzít za srdce. V tomto ohledu je Hollywood zřejmě tou nejlepší školou na světě. Stejně tak Meghan ví, jaká témata v dnešní americké společnosti silně rezonují a jaké výpovědi a jaké postoje jsou takřka nenapadnutelné, formulují-li se alespoň trochu přesvědčivě a uvěřitelně.

Přesně podle toho interview Oprah Winfreyové vypadalo. Vévodkyně ze Sussexu se prezentovala jako zaskočená oběť nevstřícného až nepřátelského královského dvora v Londýně, jako oběť palácových intrik a rodiny, jež není prosta rasistických předsudků, nemluvě o zášti ostrovních médií, zejména těch bulvárních, jako mladá žena a matka postrádající špetku soukromí a tolik potřebné empatie. Právě z toho podle ní vycházely její úvahy o sebevraždě, a právě proto „nemohla dále mlčet“ a musela „s pravdou ven“. Princ Harry její výpovědi víceméně jen dobrotivě přitakával a vážněji „do hry“ vstoupil pouze v jediném okamžiku, kdy řekl, že „nikdy neprozradí, který člen královské rodiny projevil obavy z toho, aby jeho v té době ještě nenarozený syn Archie nebyl až příliš tmavý“, k čemuž se ještě dostanu.

Snímek z vysílání CBS
sinfin.digital