Afghánistán: Končí už pro Západ a Česko „nekonečná válka“?

KOMENTÁŘ ERIKA SIEGLA | Donald Trump před svým zvolením sliboval ukončit „nekonečné válčení“ a přivést americké jednotky domů z Afghánistánu a Sýrie. Realita se ukázala být složitější a také diplomaticko-bezpečnostní kruhy (Trumpovi příznivci mluví pejorativně o „deep state“) a Kongres toto úsilí se střídavými úspěchy korigují. Prezident tak i přes svůj buldozerový přístup dokázal tento slib splnit jen částečně.

Trump se před listopadovými prezidentskými volbami snaží zabodovat a oznámil stažení zhruba poloviny zbývajícího amerického kontingentu z Afghánistánu. V zemi má zůstat jen zhruba čtyři tisíce vojáků, tedy třetina oproti stavu před příměřím s Tálibánem uzavřeným v únoru. Tyto jednotky mají dočasně sloužit jako poslední přímá podpora afghánské armády a jako pojistka vůči neochotě Tálibánu přistoupit na politická jednání. U Donalda Trumpa ale jeden nikdy neví…

Jeho twitterem sdílená rozhodnutí (nejen) o nasazení americké armády ve světě opakovaně překvapila a znejistila americké spojence, chráněnce i republikány v Kongresu. Přestože se další snížení před volbami očekávalo, Pentagon odmítá komentovat přesné číslo tweetované prezidentem. Žádný jiný americký prezident v posledních dekádách nebyl v těchto otázkách tak nezkušený a nevystřídal tolik bezpečnostních poradců a ministrů zahraničí a obrany jako „buldozer“ Trump. Na druhou stranu svým chaotickým a rázným způsobem zpřetrhal určitou setrvačnost, která z faktických obav a jisté opatrnosti kolem devatenáct let trvajícího amerického válčení v Afghánistánu přetrvávala. 

Jak jsem již psal, před půl rokem uzavřené příměří USA s Tálibánem předpokládá postupné stahování Američanů. Ministr Mike Pompeo při jeho uzavření prezentoval stahování amerických jednotek jako podmíněné a závislé na pokroku politických jednání s afghánskou vládou. Ta však dosud nezačala (snad příští týden v Kataru), protože Tálibán je podmiňoval propuštěním veškerých svých členů z vězení, včetně posledních čtyř stovek s těžkými tresty za teroristické útoky. První desítky mužů z této skupiny se v čase zveřejnění tohoto textu již dostaly na svobodu.

Česko: země bez zahraniční politiky. Naše diplomacie je jako švédský stůl

sinfin.digital