Články odjinud

Agenti odcházejí, Zeman zůstává a novičok je vlevo dole. Komentář Kryštofa Pavelky

Agenti odcházejí, Zeman zůstává a novičok je vlevo dole. Komentář Kryštofa Pavelky

Česká republika se přidala k více než patnácti zemím, které v reakci na otrávení agenta Skripala vyhostí ruské diplomaty. I s přihlédnutím k absurdním výrokům Moskvy, že jed použitý při pokusu o Skripalovu likvidaci pocházel z Česka, je to zcela logický krok. Jenže reakce prezidenta Zemana napovídá, že ruský vliv zdaleka nekončí za zdmi velvyslanectví federace.

Sledujme tuto posloupnost: Rusové se v Salisbury pokusí zamordovat Sergeje Skripala, dvojitého agenta z devadesátých let. Provedou to tak pitomě, že kromě cíle se přiotráví i jeho dcera a dalších osmatřicet lidí. Skripal navíc útok přežije a leží ve vážném stavu v nemocnici.

Britské bezpečnostní orgány rychle identifikují látku užitou při útoku jako nervově paralytický jed, vyvinutý v rámci sovětského vojenského výzkumu v sedmdesátých letech. Moskva začne po zpackané operaci, v rámci dezinformačních opatření, kalit vodu a roztrubovat, že takový jed si mohl opatřit kdekdo a leckde, třeba v Česku, Slovensku nebo (bůhvíproč) ve Švédsku. Příslušná místa nařčených zemí obratem označí ruské spekulace za absurdní. V našem případě tak učinil ministr zahraničí Stropnický a ministryně obrany Šlechtová.

Řada evropských států, společně s USA, pak na chemický piknik alá ruské tajné služby odpoví jediným způsobem, kterému putinovský režim rozumí, totiž silou a ruští diplomaté (rozuměj rezidenti FSB a dalších složek výzvědného aparátu), si hromadně balí kufry. Potud jde o rozumnou a vzhledem k tomu, že Ruská federace se defakto  dopustila terorismu za užití chemických zbraní na území státu NATO, také velmi umírněnou odpověď Západu. A v tento moment se do hry vloží prezident České republiky.

Celý komentář si můžete přečíst na webu Reflex.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud