Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Agenti odcházejí, Zeman zůstává a novičok je vlevo dole. Komentář Kryštofa Pavelky

Agenti odcházejí, Zeman zůstává a novičok je vlevo dole. Komentář Kryštofa Pavelky

Česká republika se přidala k více než patnácti zemím, které v reakci na otrávení agenta Skripala vyhostí ruské diplomaty. I s přihlédnutím k absurdním výrokům Moskvy, že jed použitý při pokusu o Skripalovu likvidaci pocházel z Česka, je to zcela logický krok. Jenže reakce prezidenta Zemana napovídá, že ruský vliv zdaleka nekončí za zdmi velvyslanectví federace.

Sledujme tuto posloupnost: Rusové se v Salisbury pokusí zamordovat Sergeje Skripala, dvojitého agenta z devadesátých let. Provedou to tak pitomě, že kromě cíle se přiotráví i jeho dcera a dalších osmatřicet lidí. Skripal navíc útok přežije a leží ve vážném stavu v nemocnici.

Britské bezpečnostní orgány rychle identifikují látku užitou při útoku jako nervově paralytický jed, vyvinutý v rámci sovětského vojenského výzkumu v sedmdesátých letech. Moskva začne po zpackané operaci, v rámci dezinformačních opatření, kalit vodu a roztrubovat, že takový jed si mohl opatřit kdekdo a leckde, třeba v Česku, Slovensku nebo (bůhvíproč) ve Švédsku. Příslušná místa nařčených zemí obratem označí ruské spekulace za absurdní. V našem případě tak učinil ministr zahraničí Stropnický a ministryně obrany Šlechtová.

Řada evropských států, společně s USA, pak na chemický piknik alá ruské tajné služby odpoví jediným způsobem, kterému putinovský režim rozumí, totiž silou a ruští diplomaté (rozuměj rezidenti FSB a dalších složek výzvědného aparátu), si hromadně balí kufry. Potud jde o rozumnou a vzhledem k tomu, že Ruská federace se defakto  dopustila terorismu za užití chemických zbraní na území státu NATO, také velmi umírněnou odpověď Západu. A v tento moment se do hry vloží prezident České republiky.

Celý komentář si můžete přečíst na webu Reflex.cz.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744