Akce Markéta: Šéfka TOP 09 bude trojkoalici SPOLU ještě bolet

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | Po daňovém balíčku hasí trojkoalice SPOLU další spor. Pražská ODS totiž za to, že společnou volební lídryní v metropoli bude šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, údajně žádala po TOP 09 hlavu pirátského primátora Zdeňka Hřiba. Aspoň tak o tom Pekarová mluvila. Nakonec z toho žádné drama není – strany se včera dohodly, že Hřiba není třeba „popravit“ a že si to ještě vysvětlí. Šéfka TOP 09 se jim ale už brzy určitě vrátí.

Právě do Prahy se slilo snad všechno, co může být s volební trojkoalicí ODS, TOP 09 a lidovců špatně. Začněme šéfkou TOP 09. Tu v ODS celkem správně vidí jako reprezentantku politicky korektní progresivní levice, která miluje všechno, proti čemu ODS stále více bojuje. Problém je, že Pekarovou Adamovou dělá lídryní pražské kandidátky obecná dohoda šéfů ODS, TOP 09 a lidovců. Tečka.

Jenže pro ODS je Praha tradiční baštou i symbolickou kořistí, kterou si prostě nechce nechat ujít. Navíc tu vyhrála poslední komunální volby a lepší výsledek než TOP 09 tu udělala i v posledních sněmovních volbách. A co hůř: právě Praha, která je nyní bitá i v současném vedení strany, si nejvíc stěžuje na to, že trojkoalice SPOLU vznikla spíš u hradčanské sochy Masaryka než dohodou s ní a dalšími místními buňkami. Případně v hospodě u piva, jestli si ještě pamatujete společnou pivní fotku tří rozesmátých lídrů. Proto se z pražské ODS ozývá, že vlastně nejde o nic moc jiného než snahu dostat šéfku TOP 09 a její kolegy ještě jednou do sněmovny. A že se trojkoalice SPOLU po volbách zase rozejde, což její celostátní tváře důsledně odmítají.

A je tu ještě další věc. Z magistrátních Spojených sil pro Prahu se čím dál víc odpoutává STAN, který má čerstvě stvrzenou volební koalici s Piráty a i na magistrátu už tvoří spojenectví spíše s nimi než s TOP 09 a lidovci. „Koaličně“ se proto začala na magistrátu chovat i pražská ODS a po TOP 09 chtěla – jak se v podstatě nechala slyšet Pekarová – Hřibovu hlavu, aby v rámci nového partajního šikování dostala kromě šéfky TOP 09 v čele „své“ volební kandidátky i něco jiného. Něco za něco, platí totiž v politice. Na Hřibovu „popravu“ i případnou další magistrátní spolupráci s trojkoaličními partnery proto nabídla hlasy svých zastupitelů. Nic z toho ale zatím není. Ne že by pražská TOP 09 byla proti; jen prostě nemá jednotný zastupitelský klub, jak už to na magistrátu poslední dobou bývá.

A do třetice. ODS v Praze sice opět vyhrála poslední místní volby, TOP 09 i lidovci ji ale v rámci Spojených sil rádi obešli a udělali magistrátní koalici s Piráty a Prahou sobě. A nic v politice nebolí tak jako staré rány. „Dohodli jsme se, že se vypravím na jednání s ODS a vše prodiskutujeme víc do hloubky,“ žehlila nyní spor o pražskou kandidátku Pekarová Adamová. Ano, bude to ještě hodně hluboká diskuse. A jedna cesta určitě nebude stačit.

sinfin.digital