Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Analýza INFO.CZ: Zlomí diktátorovi Mugabemu vaz dravost jeho ženy?

Analýza INFO.CZ: Zlomí diktátorovi Mugabemu vaz dravost jeho ženy?

Robert Mugabe (93) začal jako bojovník za svobodu, aby skončil jako diktátor. Vzdoroval rasistické bělošské vládě, za což byl v 60. letech minulého století vězněn. Roku 1980 se stal premiérem, o sedm let později prezidentem, kterým je dosud. V čele země se mu zalíbilo, proto se naučil základní dovednosti všech diktátorů – všechny ekonomické i politické neúspěchy začal svádět na jiné. Na opozici, bělochy, které vyhnal z farem i země, nebo třeba na homosexuály. Nemluvě o kultu osobnosti, který kolem sebe vytvořil.

Zatím není jasné, co je cílem probíhajících vojenských operací. Šéf armády Constantino Chiwenga už každopádně vyhlásil, že armáda je připravena intervenovat, aby ukončila čistky v Zimbabwské africké národní unii – Vlastenecké frontě (Zanu-PF). Tedy v hnutí, které zemi dlouhodobě dominuje.

Amazing Grace? Mocichtivá milenka?

Vojenského velitele a veterána války za nezávislost (1964 až 1979) Chiwengu k podobným poznámkám patrně přimělo sesazení viceprezidenta Emmersona Mnangagwy, dalšího politického veterána, z pozice viceprezidenta. Jeho místo zaujala Mugabeho druhá manželka Grace, o které se nyní spekuluje jako o nástupkyni svého manžela.

Podle zimbabwského novináře Maynarda Manyowy, kterého server INFO.CZ oslovil, dala armáda už včera s těmito posledními kroky najevo nespokojenost.

První dámě Grace Ntombizodwa Mugabe bylo letos 52 let a za zimbabwského diktátora se vdala v roce 1996. Jeho milenkou se ale stala dříve: ještě v době, kdy byla vdaná za vojenského pilota Stanleyho Gorerazu.

Grace aktivně a podle mnohých i nevybíravě zasahuje do stranické politiky Zanu-PF. V roce 2014 se podílela na sesazení viceprezidenky Joice Mujuru. Ještě v tomto roce se stala šéfkou ženské sekce strany a dostala se do partajního vedení. Loni zformovala vlastní stranickou frakci s názvem G40, přičemž konkurenční skupinu vedl právě nedávno sesazený viceprezident Mnangagwa. Poslední politický pohyb je proto zřejmě vyvrcholením vnitrostranického souboje možných Mugabeho následníků. S tím, že v tuto chvíli vítězí Grace. Nejméně část armády se ale zřejmě postavila proti ní. Lépe řečeno: nikoli za ní.

Co bude po Mugabem?

Zimbabwe se nachází nejen v politické, ale i ekonomické krizi. Podle agentury Reuters se proto část nynější zimbabwské elity připravuje na období po Mugabeho smrti.

Sesazený viceprezident Mnangagwa prý do budoucna navrhuje smír s opozicí a jistou vstřícnost vůči Západu. Reformy předpokládají i opětovný s bílými farmáři, kteří museli po roce 2000 za často dramatických okolností opustit své usedlosti poté, co se Mugabe rozhodl předat půdu černošským zemědělcům. Mnangagwa v této souvislosti dokonce uvažuje o kompenzacích.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1