Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Andrej Babiš a jeho zbraň hromadného ničení jménem Finanční správa. Komentář Bohumila Pečinky

Andrej Babiš a jeho zbraň hromadného ničení jménem Finanční správa. Komentář Bohumila Pečinky

Minulý pátek zrušil krajský soud zajišťovací příkaz Celní správy vůči opavské firmě FAU. Poté co zrušil tentýž soud příkaz ze strany finančního úřadu, jde o další článek řetězu v příběhu neoprávněně zlikvidované firmy, o niž se svého času ucházel také exministr financí. Nejde o ojedinělý případ.

Tři dny předtím se postupy Finanční správy a celníků zabývali poslanci z rozpočtového výboru. Jednomyslně vyzvali generálního ředitele Finanční správy Janečka, aby jeho podřízení využívali institutu zajišťovacích příkazů jen výjimečně. Někteří členové konstatovali, že ze „zajišťováků“ se stává zbraň hromadného ničení podnikatelů. V čem je podstata?

Finanční správa by obecně měla k aplikaci zajišťovacích příkazů přistupovat, když hrozí nebezpečí, že firma nehodlá zaplatit hlavně daň z přidané hodnoty, popřípadě i jinou daň. V takové situaci berňák obstaví firmě účty i majetek, a to ještě před soudním rozhodnutím, a požadovanou daň si odebere sám. Následně jde firma většinou do úpadku, majetek dostane do rukou insolvenční správce a v exekučním řízení je podnik po částech rozprodán.

Nemusí jít jen o solventnost dané firmy. Podle posledních zákonných úprav musí i sebezdravější firma ručit za svoje dodavatele, tedy za to, že i oni platí řádně daně. Zásahem státu tak mohou krachovat firmy, které jen neměly všechny informace o svých dodavatelích. Přitom neexistuje něco jako soupis nevěrohodných plátců. Rozhodnutí o bytí a nebytí firmy je dnes výhradně na libovůli úředníka.

I proto rozpočtový výbor tlačil na ministra financí Pilného, aby Finanční správa využívala tuto zbraň v rozumné míře a aby namísto exekucí vstupovali úředníci do firem například jako správci a domlouvali se na splátkovém kalendáři. Jako rozumné řešení se to ukazuje zvláště na pozadí situace opavské firmy FAU, která bude po státu vyžadovat mnohamiliardové náhrady škody.

I když model zajišťovacích příkazů byl v naší legislativě dlouho, jeho masové používání začalo až s nástupem Andreje Babiše na ministerstvo financí a jeho nominanta Martina Janečka do čela Finanční správy.

Opět se ukazuje, jak nerozumné bylo zrušení krajských finančních ředitelství. Dvoustupňová soustava Finanční správy umožňovala kontrolní dohled nad činností okresních finančních úřadů. Dnes se podnikatelé mohou odvolávat přímo k centrále, jejíhož šéfa jmenuje politik. Když je tím politikem shodou okolností člověk, který podniká v řadě oblastí, dostává se nejen Babiš, ale i jeho přímí podřízení do střetu zájmů.

Na rozpočtovém výboru se mluvilo o tom, jestli zajišťovací příkazy byly neoprávněně podány v desítkách, nebo stovkách případů. Také nikdo neví, kolik podnikatelů se proti nim brání nebo chce bránit soudně. Ministr financí Pilný rozhodně slíbil, že Finanční správa dostane lepší metodiku a bude k příkazům přistupovat citlivěji. Pozdě, ale přece.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744