Andrej Babiš v izolaci: Politiku neumí, prohrál dvě bitvy najednou. Komentář Vratislava Dostála | info.cz

Články odjinud

Andrej Babiš v izolaci: Politiku neumí, prohrál dvě bitvy najednou. Komentář Vratislava Dostála

Andrej Babiš neumí politiku. Jak jinak si vysvětlit dění, které vyvrcholilo v úterý na půdě Poslanecké sněmovny. Pro premiéra a předsedu hnutí ANO to nebyl zrovna povedený den. Ostatně těžko říct, kdy naposledy prohrál dvě závažné bitvy během několika hodin. Nejprve ho Mandátový a imunitní výbor doporučil vydat k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo, následně plénum sněmovny rozhodlo o tom, že jeho vláda nezíská důvěru. Stalo se tak teprve potřetí v novodobých dějinách České republiky.

A možná právě vědomí nevyhnutelně se blížící kruté a dvojité porážky zapříčinilo, že se Babiš ráno neubránil emotivnímu výstupu. Jako bychom byli den nebo dva před volbami, šermoval mafiemi, komplotem, Kalouskem a Bakalovými médii. „Ta sprostota a bezohlednost některých lidí, některých politiků a novinářů, dělají ze mě lidskou zrůdu, že dokonce v tom nechám rodinu a děti. Moje paní, která nebyla na policii, nikdo jí nechtěl vyslechnout. Nikdo, a přitom je stíhána, protože prodala akcie. A to je trestný čin?,“ hřímal Babiš v novinářském atriu sněmovny za rozbřesku.

Zase mluvil k voličům, což mu ale za dané situace k ničemu není. Je totiž po volbách. A tak krátce po poledni Mandátový a imunitní výbor rozhodl o jeho vydání a sněmovna těsně po 16. hodině o tom, že jeho první vláda důvěru nezíská. Čtyři hodiny úterního odpoledne, dvě kruté prohry. Hnutí ANO zůstalo osamoceno jak při hlasování ve výboru, tak na plénu sněmovny. Babiš nedokázal na svou stranu získat ani jednoho poslance, kterého přímo nekontroluje. Je to žalostný výsledek a věrný odraz jeho politických schopností.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Přitom po volbách se pro něj situace zas tak beznadějně nejevila. Jak ho přímo ve sněmovně minulý týden upozornil prezident Miloš Zeman, potenciálních většin má k dispozici několik. Vyjednávat může s ODS, vrátit se může k půdorysu Sobotkovy vlády, zatáhnout do vyjednávání o vládě lze také Piráty. Babiš by ale musel přestat snít svůj sen o postu premiéra. Což zatím odmítá. V takovém případě musí spoléhat na záložní variantu, tedy na většinu s SPD a KSČM, o kterou se opíral už po volbách při ustavení sněmovny. A pokud by něco nemělo zapadnout, pak to, že i tato aliance dneska selhala.

Pokud totiž předseda hnutí ANO už dopředu počítal, že vláda dneska důvěru nezíská, a jen tak mimochodem, ještě minulý týden se ve sněmovně šuškalo, kterak Jaroslav Faltýnek v zákulisí hovoří o tom, že když budou chtít, důvěru získají už na první pokus, pak ho musí obzvlášť mrzet hlasování v Mandátovém a imunitním výboru. Celé týdny se v politických kuloárech spekulovalo o tom, že to Babiš s komunisty a Okamurou sehraje a sněmovna ho napodruhé policii nevydá. Předseda Starostů Petr Gazdík nám řekl, že dnešní debakl na výboru nelze číst jinak, než že selhaly dohody, se kterými všichni aktéři počítali. Buď jak buď, jde o závažný signál.

A také o důkaz, že Babiš politiku zatím neumí. Jedná silově a na vlastní triko. Je jak děcko, které chce hned všecko, anebo radši nic. A pak se vzteká, a obtěžkán porážkou hledá nedostatky a chyby na ostatních. Nevyjednává, nehledá kompromisy, nemá strategii, natož politickou vizi. Její součástí totiž musí být nejen program a věrohodné osobnosti, ale také představa o většině, jíž se chce stát součástí. Ničím takovým Babiš nedisponuje. Zatím byl schopen demokratickým stranám tak leda vyhrožovat spoluprací s komunisty a nácky.

Dokud si ale neosvojí základní poučku demokratického provozu, tedy že v poměrném volebním systému o vítězi ve volbách nerozhoduje pouze počet obdržených hlasů, nýbrž především schopnost uzavírat strategická spojenectví, stabilní vládu s demokratickým mandátem dolní komory nesestaví. Předpokladem takové vlády je ale ochota k dohodě a kompromisu, což jsou přesně ty dovednosti, které si sebou Babiš z firemní kultury nepřinesl.

Zkrátka a dobře: předseda hnutí ANO umí ostatní leda tak řídit a ovládat, a ne s nimi vést dialog a vyjednávat. A dokud to nezmění a nezačne s tím aktivně pracovat, z izolovaného postavení se nevymaní.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud