Anexe Krymu: Miloš Zeman řekl zlou pravdu nahlas. Komentář Jiřího X. Doležala

I když Miloš Zeman rozhodně nepatří mezi opatrné politiky vyjadřující se po dlouhé rozvaze, jeho poslední plácnutí o Krymu má pravdivé jádro. Zeman — snad poprvé mezi západními státníky — řekl nahlas, že Krym už Rusku vzít nepůjde.

 
 
 

Miloš Zeman promluvil v Radě Evropy a z jeho slov je takový poprask, že nezbývá než se u nich zastavit. Onen poprask a humbuk, kdy si politici bez ohledu na stranickou příslušnost a na svou příslušnost k opozici nebo koalici na Zemana ostře posteskli, je ale v tomto případě poněkud nafouklý, a hlavně neadekvátní reálné zkušenosti a reálnému stavu světa.

Zeman chřadne. Ruský šváb až za hrob. Komentář Zdeňka Šarapatky

Co se vlastně stalo? Zeman v úterý před Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve Štrasburku mluvil o neúčinnosti sankcí proti Rusku a o tom, že by je měl nahradit dialog mezi občany. To však nevzbudilo až zas tak moc emocí. Ty přišly, teprve když označil ruskou anexi Krymu za „fait accompli“ — hotovou záležitost. A že by za něj Ukrajina měla chtít kompenzace. A když ocitoval bývalého německého prezidenta Joachima Gaucka, konkrétně jeho slova, že pokus o návrat Krymu by znamenal válku v Evropě.

Ukrajinští poslanci na protest opustili sál, Zemanova slova ostře odsoudili a není vyloučeno, že si bude Ukrajina oficiálně stěžovat. A nezůstalo jen u zahraniční kritiky. Bohuslav Sobotka napsal na Twitter: „Zemanův projev v Radě Evropy byl v příkrém rozporu s naší zahraniční politikou a prezident k němu neměl žádný mandát české vlády.“

Více si přečtěte na webu Reflex.cz. ¨

SDÍLET
sinfin.digital