Ani „úplatek“ třicet mega opozici nespasí. Ukázal to i koranavir

Petr Holec

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Historie se zase opakuje, jen jinak. Mladý investor Jan Barta s partnery teď proto slibují třicet milionů korun pro ODS, TOP 09, STAN, ČSSD, lidovce a Piráty, pokud vytvoří před sněmovními volbami koalice a zvýší tím šanci porazit ANO Andreje Babiše. „Jde o demokracii,“ vysvětluje svou nabídku Barta. Je to asi největší zoufalství letošního léta – a že to zoufalství fakt přeje.

Bartovi, jenž se svým společníkem Dušanem Šenkyplem založil Spolek pro podporu liberální demokracie v Česku, očividně uniká ironie jeho „velkorysé“ nabídky: zaplatí politikům, aby do jeho termínu udělali, co si přeje. Ano, normálně se tomu říká korupce, v tomto případě jde ale spíš o pirátsky transparentní pokus o „řízenou demokracii“. Bohatý podnikatel nesponzoruje politické strany, aby na něj po volbách případně nezapomněly, jak se občas stává; Barta jim rovnou říká, jak a s kým mají jít do voleb, jestli chtějí jeho miliony.

Takhle pionýrský není ani Karel Janeček, jemuž politické pionýrství určitě není cizí. A stejně tak ani nejvyšší chvilkař Mikuláš Minář, který opozici „spojuje“ hlasem ulice a vybrané peníze si nechává pro svou vlastní partu. „Uvažovali jsme s přáteli byznysmeny, jak bychom mohli podpořit středové a středopravicové strany, protože mají těžké protivníky. Tak jsme se rozhodli, že podpoříme šestku řekněme liberálně demokratických stran. Když se nějak pospojují do parlamentních voleb a oznámí to do konce roku, dostane každá pět milionů korun,“ řekl Barta v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Babiš s Vojtěchem by měli rezignovat. Pro blaho lidí této země

sinfin.digital