Ani „úplatek“ třicet mega opozici nespasí. Ukázal to i koranavir

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Historie se zase opakuje, jen jinak. Mladý investor Jan Barta s partnery teď proto slibují třicet milionů korun pro ODS, TOP 09, STAN, ČSSD, lidovce a Piráty, pokud vytvoří před sněmovními volbami koalice a zvýší tím šanci porazit ANO Andreje Babiše. „Jde o demokracii,“ vysvětluje svou nabídku Barta. Je to asi největší zoufalství letošního léta – a že to zoufalství fakt přeje.

Bartovi, jenž se svým společníkem Dušanem Šenkyplem založil Spolek pro podporu liberální demokracie v Česku, očividně uniká ironie jeho „velkorysé“ nabídky: zaplatí politikům, aby do jeho termínu udělali, co si přeje. Ano, normálně se tomu říká korupce, v tomto případě jde ale spíš o pirátsky transparentní pokus o „řízenou demokracii“. Bohatý podnikatel nesponzoruje politické strany, aby na něj po volbách případně nezapomněly, jak se občas stává; Barta jim rovnou říká, jak a s kým mají jít do voleb, jestli chtějí jeho miliony.

Takhle pionýrský není ani Karel Janeček, jemuž politické pionýrství určitě není cizí. A stejně tak ani nejvyšší chvilkař Mikuláš Minář, který opozici „spojuje“ hlasem ulice a vybrané peníze si nechává pro svou vlastní partu. „Uvažovali jsme s přáteli byznysmeny, jak bychom mohli podpořit středové a středopravicové strany, protože mají těžké protivníky. Tak jsme se rozhodli, že podpoříme šestku řekněme liberálně demokratických stran. Když se nějak pospojují do parlamentních voleb a oznámí to do konce roku, dostane každá pět milionů korun,“ řekl Barta v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Babiš s Vojtěchem by měli rezignovat. Pro blaho lidí této země

Mohl by to proto být celkem zajímavý Silvestr. Barta každopádně oživil horší paměť hlavně Starostům, jimž nabídl v rámci spásy před posledními sněmovními volbami deset milionů korun miliardář Dalibor Dědek. Načež se udělal lídrem jejich liberecké kandidátky a začal hledat i další „slušné lidi“ jako on. Celé to samozřejmě skončilo blamáží a nejen kvůli tomu, že Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí pro jednu partaj připustil dar maximálně tři miliony. I ve STAN prostě záhy zjistili, že kdo chce štědře platit, ten chce vždycky i diktovat. Z podobně obdarované politické strany se pak stává polofirma.

Barta každé ze zmíněných partají nabízí pět milionů korun, protože se mu prý nelíbí populismus posledních let. Aha: takže chce „uplatit“ i Piráty, kteří nejen v Praze ukazují, jak vypadá populismus digitální éry. Anebo i vládní a levicovou ČSSD, jež by se podle něj měla spojit asi s kým? Snad s lidovci, protože společně rádi rozdávají sociální dávky dětem? Navíc je to fakt výzva: podle výsledku posledních sněmovních voleb i setrvalého trendu volebních preferencí vážně hrozí mimosněmovní divočina TOP 09, STAN i lidovcům.

Rouškovné je prachsprosté korumpování voličů. Nejde o seniory, ale o hlasy, říká Skopeček

S výjimkou Pirátů a částečně i ODS je tradiční opozice v kómatu. Už delší dobu je jen ve vleku Babiše a nespasí ji proto ani třicet milionů korun. A nespasilo by ji ani desetkrát víc, protože jí spíš než miliony chybí charismatičtí lídři a hlavně voliči. Ty si ve volbách 2010 zkoušel draze koupit i tehdejší šéf ČSSD Jiří Paroubek. Ten si skromně říkal „presumptivní premiér“, protože věřil, že se i voliči kupují stejně jako růžové svetry, co tehdy nosil. Takže když v kampani trochu víc pustíte žilou... Nekupují, zjistil záhy a radši sám vítězně padl.

Jestli chce Barta skutečně nabídnout alternativu k Babišovi, z čehož ovšem může rovnou vyškrtnout ČSSD a Piráty, pak by si měl po jeho vzoru založit vlastní stranu. Své peníze by tak zaprvé posílal sám sobě, což je vždycky lepší. A zadruhé by třeba zjistil, že to může být právě on, koho „chvilkaři“ stále marně hledají nejen na Letné. Člověk nikdy neví, vítězný lídr se prostě vždy zjeví. Jen by se při tom Barta radši neměl inspirovat Vítem Bártou, protože to se fakt nepovedlo.     

SDÍLET
sinfin.digital