Hnutí ANO je na tom nejhůř od sněmovních voleb. Babiš by v danou chvíli nesložil většinu

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Podle aktuálního šetření agentury Kantar CZ pro Otázky Václava Moravce je na tom hnutí ANO Andreje Babiše nejhůře od posledních sněmovních voleb v roce 2017. Aktuálně by stále ještě dominantní formaci české politiky volilo jen 24,5 procent voličů, oproti březnu letošního roku přišlo o deset procentních bodů. Srovnatelný propad Babiš doposud nezaznamenal. Ještě horší zprávou pro něj ale je, že upadají také jeho spojenci. Nahoru jdou naopak Piráti.

Hlavní zpráva aktuálního šetření zní nejspíš takto: pokud by takto dopadly volby, Andrej Babiš a jeho hnutí by navzdory výhře nemělo s kým vládnout. Teda za předpokladu, že některá ze současných opozičních stran po volbách neotočí. Nejenže totiž klesá podpora hnutí ANO, dolů, a to dokonce pod kritickou pětiprocentní hranici, jdou také jeho spojenci: sociální demokraty i komunisty by v danou chvíli podle volebního modelu Kantar CZ volilo čtyři, respektive 4,5 procenta voličů. Je to další model, ze kterého dost jasně plyne, v jak otřesné kondici se u nás nachází tradiční levice.

Ten propad vládních stran je do očí bijící. A podle zjištění sociologů z Kantar CZ za ním není nic jiného, než neschopnost vlády čelit druhé vlně koronaviru. Hnutí ANO, ČSSD a komunisty by rok před sněmovními volbami volilo jen 33 procent voličů. Jen pro srovnání, v posledních volbách tyto strany v součtu obdržely necelých pětačtyřicet procent hlasů. To je hodně, navíc lze už říct, že je to trend. A teprve budoucnost ukáže, zda ho dokáže Babiš a spol. zvrátit. S ohledem na to, jak brutálně se v zemi šíří koronavirus, lze minimálně říct, že to pro ně bude hodně složitá situace.

sinfin.digital