Ruští vojáci u ukrajinských hranic jsou možná součástí promyšleného scénáře. Kremlu napětí ve vztazích se Západem vyhovuje

KOMENTÁŘ KARLA SVOBODY | Ruská vojska u ukrajinských hranic, zprávy o chystaném puči v Kyjevě, domácí špionománie a vyvolávání strachu ze Západu. O tom, co má Kreml v úmyslu, se dá jen spekulovat. Ale jedno lze říct s jistotou. Udržováním napětí se ruské vedení snaží posilovat své pozice.

V posledních týdnech se objevují zprávy o tom, že Rusko soustředí na hranicích s Ukrajinou armádu, která se chystá vtrhnout na ukrajinské území. Že tyto informace nejsou brány na lehkou váhu, je zřejmé už jen z toho, že Britové vyjádřili ochotu přesunout některé jednotky na Ukrajinu, znepokojení vyslovili i představitelé Evropské unie. Nejnověji ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij oznámil, že má zprávy o chystaném proruském puči s cílem jej svrhnout. 

Pomineme samotný fakt, že od roku 2014 je mírně řečeno nepřesné mluvit o tom, že ruská armáda „vtrhne“ na Ukrajinu. Samozřejmě její přesuny, respektive její soustředění, vyvolaly vlnu spekulací. Ostatně, odhadovat, co vlastně má Kreml, ale i kdokoli jiný, za lubem, je na hraně nemožného. Navíc se k tomu všemu ještě přidaly výroky lidí, jako je předseda Bezpečnostní rady Ruské federace Nikolaj Patrušev, který prohlásil, že na Ukrajině se mohou brzy udát věci, které donutí miliony Ukrajinců hledat azyl kdekoli jinde. Není zrovna jasné, co tím myslel, ale pro část pozorovatelů jde o jasný důkaz, že Rusko, pokud ne přímou invazi, chystá puč s cílem svrhnout ukrajinskou vládu a nastolit v zemi sobě nakloněný režim.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij na inspekci frontové linie na Donbasu

Nepoměr sil je zjevný

Ruští představitelé se zprávy o možném útoku proti Ukrajině nejdříve, ne zrovna přesvědčivě, snažili zesměšnit tím, že armáda je soustředěna u běloruských hranic. Nešlo navíc o první cvičení, které ruská armáda na hranicích se svým sousedem pořádala. Zároveň ruská strana zveřejnila korespondenci mezi ruskými a západními ministry zahraničních věcí, uvolnila kvóty na dovoz zboží z obou donbaských „republik“ a tak dále.

Ruští představitelé přitom zase vznášejí obvinění z dezinterpretování ruské pozice a jejího záměrného výkladu v neprospěch Ruska, či z nulového tlaku na Kyjev, aby plnil svoje závazky v rámci Minských dohod. Stupňuje se tak diplomatické napětí, které odráží i situaci na samotném Donbasu. Rusko dává soustředěním vojsk na hranicích s Ukrajinou najevo, že v případě snahy Kyjeva vrátit tato dvě území pod kontrolu silou by došlo k vojenskému zásahu. Rozdělení sil je přitom poměrně zjevné. Zatímco místní síly v „lidových republikách“ by neměly být pro ukrajinskou armádu větším problémem, to samé se dá říct o poměru sil mezi ruskou a ukrajinskou armádou.

Cvičení separatistů v Doněcku
Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak vypadá ruská špionománie a čím se provinil rapper Morgenstern?
  • Co podstatného řekl Vladimir Putin na setkání s ruskými diplomaty?
sinfin.digital