Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ať Babiš vládne. Když to musí být, radši s ČSSD než s Okamurou. Komentář Ondřeje Féra

Ať Babiš vládne. Když to musí být, radši s ČSSD než s Okamurou. Komentář Ondřeje Féra

Pod poněkud plytkým a nezáživným dějem telenovely jménem sestavování české vlády už zanikl fakt, že výsledek voleb je jednoznačný. Andrej Babiš je vyhrál o takový parník, že má právo skládat vládu a vládnout. Když už to ale musí být, ať to je s ČSSD. Kohorta zmatených existencí, kterou do sněmovny vytáhl osobní marketing Tomia Okamury, by neměla dostat možnost vykonávat exekutivní pravomoc.

Pokud chtějí opoziční politici udělat něco pro tuto zemi, měli by umožnit vládu složenou z hnutí ANO a ČSSD. Taková vláda by musela svoje kroky prosazovat ve sněmovně, hledat pro ně podporu. Opozice by měla současně dost prostoru, aby o sobě dávala vědět, formulovala protistanoviska. Tato varianta je nejblíž standardní liberální demokracii, o jejíž bytí nebo nebytí se u nás nyní hraje. Proto je nejzodpovědnější podpořit právě ji.

Podpora vládě, v níž by byla sociální demokracie, by také udržela mimo exekutivní pravomoc Tomia Okamuru. A to je něco, nač musí být pomýšleno jako na demokratickou prioritu. V zásadě nejde o to, jaký program Okamurova strana prosazuje. Maloměšťácká xenofobie, prudérie a zpátečnictví je něco, co dokáže ve větší než malé míře poskytnout i post-sobotkovská ČSSD, reprezentovaná lidmi jako je Jaroslav Foldyna nebo Roman Onderka.

Okamurovci by neměli mít možnost vládnout proto, že úkol objevit mezi nimi někoho s manažerskými schopnostmi a současně někoho schopného normativního uvažování, je nad síly kteréhokoliv personalisty. Nic ve zlém, všechno se dá naučit. S trochou dobré vůle se může docela klidně stát, že se při delším pobytu ve sněmovně mezi členstvem SPD vyloupne nějaký státnický talent. Zatím tam prostě není.

Okamurovci by ve vládě neměli být také proto, že celá strana SPD představuje mimořádně nestabilní těleso, což je ostatně charakteristické pro jakýkoliv politický podnik, do kterého se Tomio Okamura pustil. Pokud by zástupci této strany měli usednout ve Strakově akademii, bylo by to posezení na sudu střelného prachu.

Vnitřní nestabilita a nesoudržnost jsou vlastnosti, které SPD spojují s jinými stranami, které během vládnutí předvedly dokonalý kolaps: Věci veřejné a Zelení. Vládní angažmá obou těchto stran navíc ukazují ještě jedno riziko. Pokud se dostanou do vlády, do náměstkovských pracoven se s nimi dostávají lidé z politicko-podnikatelské šedé zóny. Tak to bylo se Zelenými, v extrémní podobě se to ukázalo u „veverek“ a není jediný důvod domnívat se, že by to u SPD bylo jinak.

Babišovo hnutí ANO a Okamurova SPD mají něco podobného. V obou případech jde o byznysový projekt. Jenže ANO je ve své podstatě pitoreskně, ale fungující korporát. SPD není ani to. Je těžko představitelné, že si intuitivně jednající Andrej Babiš neumí všechna z toho vyplývající rizika představit.

Ať si o současné ČSSD myslíme cokoliv, pořád má dostatek lidí schopných řídit běžný chod státu při zachování normativního minima. Jako taková je ve volbě mezi sociální demokracií a SPD jedinou možností, která by měla připadat pro vládnutí s hnutím ANO do úvahy, právě ČSSD.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1