Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš boj s ČSSD vyhraje i bez vnitra, neschopná levice mu sama mete cestu. Komentář Petra Holce

Babiš boj s ČSSD vyhraje i bez vnitra, neschopná levice mu sama mete cestu. Komentář Petra Holce

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš poprvé narazil i ve svém vlastním hnutí. Nemálo hlavounů ANO včetně ministrů, hejtmanů, poslanců a primátorů se leklo jeho vládního paktování s Tomiem Okamurou a ne náhodou: za „Moravákem z Tokia“ se v politice táhne toxická stopa extremismu, strachu, xenofobie a negace, zatímco Babiš lidem slibuje, že bude líp. To s rétorikou SPD úplně nejde.

Pusťte si (nejen) Okamuru v televizi a nejspíš se hned začnete zajímat, kde máte nejbližší atomový kryt. Babiš, lačný po moci, si s ním sice permanentně zahrává, protože se mu to mocensky hodí, ohledně vládnutí se teď ale radši vrací k ČSSD. Minulý čtvrtek tak rozhodlo vedení hnutí ANO a možná mu to ulehčila i čísla z posledních průzkumů volebních preferencí: podle nich totiž ANO mírně ztrácí a přenechává liberálnější voliče ODS a Pirátům.

V návratu Babiše k ČSSD samozřejmě není žádná velká láska. Čtyři roky spoluvládnutí ANO a sociální demokracie se rychle změnily v permanentní programovou i personální válku, když Babiš správně pochopil, že ČSSD ze všeho nejvíc připomíná armádu bez munice i velitele: palte s gustem do jejích řad a ona vám za to podá ruku. Nebo nastaví druhou tvář, jak říkával Ježíš, než ho ukřižovali. ČSSD se teď logicky cítí silnější, než když před zhruba týdnem nechala vyjednávání s ANO zkrachovat, a znovu si hned říká o vnitro. Možná ho i dostane, patřit jí ale stejně nebude.

I díky působení Milana Chovance na vnitru totiž Babiš dávno pochopil, že se ho politická konkurence snaží zničit reputačně, když už se jí to pořád nedaří politicky. A málokdo „umí“ reputaci tak jako policie, spadající právě pod vnitro. ČSSD možná uhraje ministra vnitra, jehož budou nonstop hlídat jeho podřízení v režii ANO. Pro ČSSD to bude spíš další Pyrrhovo vítězství.

Když totiž vnitro hraje tak životní roli jako nyní, nebývá zrovna portfoliem, s nímž se vyhrávají volby. Spíš naopak: Stanislav Gross, Ivan Langer i Milan Chovanec. Všechny tyhle velikány spojuje to, že byli hodně „silovými“ ministry vnitra, než…. Než v politice záhy skončili, právě vnitro jim zlomilo vaz. Být proto nyní adeptem ČSSD na tuhle toxickou funkci, nejvíc se pídím po tom, proč mě chce vlastní strana obětovat.

Pravda je, že i navzdory vládní kličce s Okamurou Babiš zůstává v lepší pozici než ČSSD. Právě jí i komunistům, kteří mají společnou vládu ANO s ČSSD posvětit ve Sněmovně, Babiš sebral nejvíc voličů v loňských volbách. Jenže v obou stranách se vlastně nic moc nezměnilo. ČSSD má sice nové vedení, k prvním vládním jednáním a ANO ale přistoupila, jako by ji voliči nedávno neztrestali sedmi procenty.

A stejně tvrdí muziku i KSČM, v jejímž politbyru nejspíš stále visí kalendář z roku 1972. Byly mi tehdy tři roky a moc si už nepamatuju, co přesně se stalo. Z nedávného dílu Archivu ČT24 jsem ale pochopil, že to musely být hodně špatné časy. Skoro všichni lidi tehdy vypadali jako šéf KSČM Vojtěch Filip. ČSSD s KSČM dávají Babišovi šanci rozkročit se ve vládě do moderní doby, a to aniž by se o to moc snažil.

V politice vždy rozhoduje dojem a vedle současné KSČM a ČSSD fakt není těžké vypadat líp a hrát roli prozápadního státníka. Jak ostatně ukazuje i útok USA, Británie a Francie na syrského zločince Asada. Babiš sice po nedělním setkání se Zemanem pro jistotu mírnil svou jasnou podporu vojenské akce, vedle „proruských“ reakcí komunistů i ČSSD ale ještě pořád nevypadal jako Putinův český emisar.

Bývalý premiér a šéf ODS Mirek Topolánek, jenž své straně zajistil v roce 2006 rekordní volební vítězství, tomu říkal měkký obal; myslel tím voliče, které jakákoli strana snadno ztratí, když je něčím zvábí konkurence. A právě měkký voličský obal ČSSD i KSČM Babiš vloni nabalil na sebe. Chytře, jen bez toho, že by „sovětským“ komunistům ukradl severokorejskou mentalitu i rétoriku a ČSSD vykradl vyšší daně nebo popírání socioekonomické reality.

Babiš se teď k ČSSD kvůli vládě vrací. A když se někam vracíte, tak v rámci dojmu respektu obvykle něco i přinášíte. V Africe, Asii nebo na Sicílii by Babiš šéfovi ČSSD Janu Hamáčkovi nejspíš nesl hlavu jeho dvojky Jiřího Zimoly, v Česku mu nakonec možná obětuje i vnitro. Po předchozím mediálním boji o resort to bude gesto, které ČSSD zbaví možnosti žádat víc. ANO i tak vstoupí do vlády s ČSSD se slušným náskokem. Zatímco jemu zbude volná většina pravé poloviny hřiště, ČSSD s KSČM se poperou o patnáctiprocentní chlívek před svojí společnou „levou“ vlastní bránou.        

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1