Články odjinud

Babiš boj s ČSSD vyhraje i bez vnitra, neschopná levice mu sama mete cestu. Komentář Petra Holce

Babiš boj s ČSSD vyhraje i bez vnitra, neschopná levice mu sama mete cestu. Komentář Petra Holce

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš poprvé narazil i ve svém vlastním hnutí. Nemálo hlavounů ANO včetně ministrů, hejtmanů, poslanců a primátorů se leklo jeho vládního paktování s Tomiem Okamurou a ne náhodou: za „Moravákem z Tokia“ se v politice táhne toxická stopa extremismu, strachu, xenofobie a negace, zatímco Babiš lidem slibuje, že bude líp. To s rétorikou SPD úplně nejde.

Pusťte si (nejen) Okamuru v televizi a nejspíš se hned začnete zajímat, kde máte nejbližší atomový kryt. Babiš, lačný po moci, si s ním sice permanentně zahrává, protože se mu to mocensky hodí, ohledně vládnutí se teď ale radši vrací k ČSSD. Minulý čtvrtek tak rozhodlo vedení hnutí ANO a možná mu to ulehčila i čísla z posledních průzkumů volebních preferencí: podle nich totiž ANO mírně ztrácí a přenechává liberálnější voliče ODS a Pirátům.

V návratu Babiše k ČSSD samozřejmě není žádná velká láska. Čtyři roky spoluvládnutí ANO a sociální demokracie se rychle změnily v permanentní programovou i personální válku, když Babiš správně pochopil, že ČSSD ze všeho nejvíc připomíná armádu bez munice i velitele: palte s gustem do jejích řad a ona vám za to podá ruku. Nebo nastaví druhou tvář, jak říkával Ježíš, než ho ukřižovali. ČSSD se teď logicky cítí silnější, než když před zhruba týdnem nechala vyjednávání s ANO zkrachovat, a znovu si hned říká o vnitro. Možná ho i dostane, patřit jí ale stejně nebude.

I díky působení Milana Chovance na vnitru totiž Babiš dávno pochopil, že se ho politická konkurence snaží zničit reputačně, když už se jí to pořád nedaří politicky. A málokdo „umí“ reputaci tak jako policie, spadající právě pod vnitro. ČSSD možná uhraje ministra vnitra, jehož budou nonstop hlídat jeho podřízení v režii ANO. Pro ČSSD to bude spíš další Pyrrhovo vítězství.

Když totiž vnitro hraje tak životní roli jako nyní, nebývá zrovna portfoliem, s nímž se vyhrávají volby. Spíš naopak: Stanislav Gross, Ivan Langer i Milan Chovanec. Všechny tyhle velikány spojuje to, že byli hodně „silovými“ ministry vnitra, než…. Než v politice záhy skončili, právě vnitro jim zlomilo vaz. Být proto nyní adeptem ČSSD na tuhle toxickou funkci, nejvíc se pídím po tom, proč mě chce vlastní strana obětovat.

Pravda je, že i navzdory vládní kličce s Okamurou Babiš zůstává v lepší pozici než ČSSD. Právě jí i komunistům, kteří mají společnou vládu ANO s ČSSD posvětit ve Sněmovně, Babiš sebral nejvíc voličů v loňských volbách. Jenže v obou stranách se vlastně nic moc nezměnilo. ČSSD má sice nové vedení, k prvním vládním jednáním a ANO ale přistoupila, jako by ji voliči nedávno neztrestali sedmi procenty.

A stejně tvrdí muziku i KSČM, v jejímž politbyru nejspíš stále visí kalendář z roku 1972. Byly mi tehdy tři roky a moc si už nepamatuju, co přesně se stalo. Z nedávného dílu Archivu ČT24 jsem ale pochopil, že to musely být hodně špatné časy. Skoro všichni lidi tehdy vypadali jako šéf KSČM Vojtěch Filip. ČSSD s KSČM dávají Babišovi šanci rozkročit se ve vládě do moderní doby, a to aniž by se o to moc snažil.

V politice vždy rozhoduje dojem a vedle současné KSČM a ČSSD fakt není těžké vypadat líp a hrát roli prozápadního státníka. Jak ostatně ukazuje i útok USA, Británie a Francie na syrského zločince Asada. Babiš sice po nedělním setkání se Zemanem pro jistotu mírnil svou jasnou podporu vojenské akce, vedle „proruských“ reakcí komunistů i ČSSD ale ještě pořád nevypadal jako Putinův český emisar.

Bývalý premiér a šéf ODS Mirek Topolánek, jenž své straně zajistil v roce 2006 rekordní volební vítězství, tomu říkal měkký obal; myslel tím voliče, které jakákoli strana snadno ztratí, když je něčím zvábí konkurence. A právě měkký voličský obal ČSSD i KSČM Babiš vloni nabalil na sebe. Chytře, jen bez toho, že by „sovětským“ komunistům ukradl severokorejskou mentalitu i rétoriku a ČSSD vykradl vyšší daně nebo popírání socioekonomické reality.

Babiš se teď k ČSSD kvůli vládě vrací. A když se někam vracíte, tak v rámci dojmu respektu obvykle něco i přinášíte. V Africe, Asii nebo na Sicílii by Babiš šéfovi ČSSD Janu Hamáčkovi nejspíš nesl hlavu jeho dvojky Jiřího Zimoly, v Česku mu nakonec možná obětuje i vnitro. Po předchozím mediálním boji o resort to bude gesto, které ČSSD zbaví možnosti žádat víc. ANO i tak vstoupí do vlády s ČSSD se slušným náskokem. Zatímco jemu zbude volná většina pravé poloviny hřiště, ČSSD s KSČM se poperou o patnáctiprocentní chlívek před svojí společnou „levou“ vlastní bránou.        

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818