Babiš by měl Prymulu odvolat. Vládě už ale možná nepomůže vůbec nic

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Hospody jsou až na výdejní okénka zavřené. Ven nesmíte jinak než s rouškou, tedy pokud nejdete do lesa. Těch omezení, která nám mají pomoct v boji s koronavirem, je o mnoho více. Lidem to komplikuje život i živobytí. Zjevně ale neplatí pro všechny. Jak jinak si vysvětlit zjištění Blesku, který načapal ministra zdravotnictví, jak vychází v noční Praze z restaurace, která měla být tou dobou zavřená? Jako drobný detail působí fakt, že Roman Prymula neměl roušku.

AKTUALIZACE: Nové texty Vratislava Dostála k dění kolem Romana Prymuly čtěte po kliknutí na následující odkazy. Původní článek pokračuje pod nimi.

Prymula jde z vlády. „Taková chyba se nedá omluvit,“ rozhodl Babiš

Prymula se odmítá podřídit Babišovi. Na tahu je Hrad

Co tam dělal, nevíme. Deník Blesk ale zjistil, že z podniku o něco později vycházel také Jaroslav Faltýnek. Nejspíš tam spolu ladili noty. Škoda, že tak činili v čase, kdy musí být celý národ zavřený doma. Od nejčtenějšího bulvárního deníku je to dobrá práce, v každé normální zemi by to znamenalo jediné: rezignaci. Prymula a Faltýnek by měli složit všechny funkce, omluvit se a zmizet.

Server Aktuálně.cz už přišel s tím, že se schůzka konala na popud Faltýnka, Druhý nejvlivnější muž hnutí ANO se vykrucuje. Prý nemohl Prymulu přes den sehnat, nezbývalo, než se potkat v noci. Faltýnek navíc údajně tvrdí, že se setkali ve středu v noci ještě před platností nejpřísnějších opatření. Údajně v uzavřeném salonku restaurace, kde je nechal v uzamčené restauraci její majitel.

Západ v boji s koronavirem zvolil horší taktiku. A zbytečně obětoval tisíce životů, říká filozof Novotný

No, ruku na srdce. Restaurace a hospody jsou v noci zavřené už celkem dlouho. A ministr Prymula národ opakovaně prosí, ať nikam nevychází. Pokud si chcete dát s přáteli sklenku, můžete na to leda tak zapomenout. Od Faltýnka jde o trapné výmluvy hodné dětí ze základní školy. Vláda už tak čelí poklesu autority, je tady celkem hodně lidí, kteří se odmítají chovat tak, jak si doba žádá. Prymula musí jít příkladem, namísto toho se chová jak papaláš, na kterého se pravidla, které sám vyhlašuje, nevztahují.

Dnes bude pod obrovským tlakem. Předseda sociálních demokratů a ministr vnitra Jan Hamáček už ho ostatně vyzvali k rezignaci. „Ministr Prymula bohužel přišel tímto o veškerou důvěryhodnost jako hlavní tvář boje s pandemií,“ uvedl Hamáček. Podobně to vidí ministr kultury Lubomír Zaorálek. Podle něj je Prymulova návštěva restaurace, jejichž provoz sám zastavil, naprostou arogancí moci v nejhorší možnou chvíli. „Nelze něco nařizovat občanům a sám se chovat jako nadčlověk. Měl by ihned rezignovat,“ má jasno Zaorálek. 

Opozice bude tvrdit to samé. A právem. O osudu Prymuly nicméně rozhodne premiér Andrej Babiš. A ten se zatím nevyjádřil. Bude zajímavé sledovat, zda se začne i on – podobně jako Faltýnek – vykrucovat, anebo zakročí rázně, přímo a bez vytáček. Pokud nechce ztratit poslední zbytky důvěry veřejnosti, nezbývá mu, než Prymulu odvolat. Možná je ale vláda už v takovém rozkladu, že jí v danou chvíli nepomůže vůbec nic.

Trump je jen dalším z Prezidentů rozdělené Ameriky, glosuje v nové knize INFO.CZ Martin Kovář

SDÍLET
sinfin.digital