Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš chystá vládní program: Hlavně podle ODS a Pirátů. Komentář Petra Holce

Babiš chystá vládní program: Hlavně podle ODS a Pirátů. Komentář Petra Holce

Jasný vítěz voleb Andrej Babiš má plán. Za to, že ho nejvíc po volbách bojkotují Piráti a ODS, s nimiž má hnutí ANO nejpodobnější program, jim chystá vendetu, již budou jen stěží dokola odmítat: jeho vládní prohlášení se bude velkoryse inspirovat právě jejich volebními programy. Babiš tím samozřejmě sleduje jediné: aby ho obě partaje přestaly bojkotovat a nějakým způsobem mu umožnily vládnout. 

A vůbec to nemusí být vstupem do koalice nebo přímou podporou vlády hnutí ANO, ostatně jakákoli koalice s Piráty v sobě vždycky ponese DNA pirátství a tudíž velkého průšvihu. Menšinovou vládu ANO můžou ve sněmovně umožnit i komunisti s Tomiem Okamurou, který nyní kvůli lačnosti po moci očividně odložil uřvaný džihád a začal se tvářit státotvorně. Samozřejmě v mezích svých možností, prostě teď nechodí venčit prasata před mešity. S KSČM i SPD se ANO shodne na zdanění velkoryse oceněných církevních restitucí nebo zákonu o referendu.

S ODS a Piráty ho ale spojuje mnohem víc: snížení daní i sociálních odvodů pro zaměstnavatele, snižování deficitu státního rozpočtu, odmítání eura, elektronizace zdravotnictví i státu, konopí pro léčebné účely nebo další výjimky z EET. To vše patří ke klíčovým programovým bodům ODS i Pirátů a obě strany budou potřebovat hodně kreativní rétoriku, aby vysvětlily, proč totálním odmítáním spolupráce s ANO totálně odmítají i prosazování volebních slibů, které daly svým voličům.  

Obě strany taky dobře vědí dvě věci. Zaprvé, že na nové volby má nejvíc peněz právě Babiš, který si je klidně může dělat každý měsíc a pořád mu ještě zbude dost. A zadruhé, že voliči nechtějí nejen nové volby, ale ani politickou nestabilitu a hlavně další předvolební kampaň. Krátce po sněmovních volbách všem úplně stačí volba prezidenta, kterého vlastně nepotřebujeme. A navíc se často stává, že v opakovaných volbách se voliči ještě víc přikloní k předchozímu vítězi. Trápit lidi novými volbami a pak v nich skončit ještě hůř, to úplně nebývá vítězná strategie.

Ignorovat čtyři roky Babiše i svůj volební program je logicky mnohem snazší pro Piráty než ODS. Ti jsou typickou protestní partou, jíž vždy hrozí, že ji moc rozloží podobně jako Věci veřejné. Nakonec podívejte se v televizi na pirátský poslanecký klub a představte si, že se někdo z těch kluků v kožených bundách a mikině s kapucí stane ministrem. Piráti by zřejmě slušně vydělali na spolupráci s Babišem, ovšem bez toho, že by se reputačně „ušpinili“ o vstup do koalice s ním. Navíc by přitom moc nemuseli nosit oblek.

Horší je to pro ODS. Ta určitě není opoziční stranou a zvlášť ne dnes, kdy opoziční politiku mnohem líp ovládají právě Piráti nebo Okamura. Ten v opozici dokázal přežít i vlastní politickou smrt, když z vytunelování a rozpadu svého Úsvitu nakonec ve volbách vytřískal přes 10 procent hlasů, což je zralé na psychoanalýzu národa. Ano, i ODS v opozici posílila a znovu skončila ve volbách druhá, což upřímně oslavila. Jenže se ziskem, za který by předtím celé její vedení okamžitě padlo a vyfasovalo zákaz vstupu do sídla strany. Pravda je, že ODS skončila druhá jen proto, že ostatní tradiční strany propadly ještě hůř.

Babiš taky dobře ví, jak jsou mnozí právě v ODS po čtyřech letech hladovění v opozici nadržení na vládnutí - a že nejde jen o Václava Klause mladšího, který to dává nejvíc najevo. Nucená permanentní opozice a odmítání velkorysých nabídek může ODS začít štěpit, s čímž má bohaté zkušenosti z 90. let. Tohle rozštěpení by ale na rozdíl od toho prvního zřejmě nepřežila. Tehdy totiž mívala ve volbách 30 procent, zatímco dnes zapíjí i 11 procent. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744