Články odjinud

Babiš chystá vládní program: Hlavně podle ODS a Pirátů. Komentář Petra Holce

Babiš chystá vládní program: Hlavně podle ODS a Pirátů. Komentář Petra Holce

Jasný vítěz voleb Andrej Babiš má plán. Za to, že ho nejvíc po volbách bojkotují Piráti a ODS, s nimiž má hnutí ANO nejpodobnější program, jim chystá vendetu, již budou jen stěží dokola odmítat: jeho vládní prohlášení se bude velkoryse inspirovat právě jejich volebními programy. Babiš tím samozřejmě sleduje jediné: aby ho obě partaje přestaly bojkotovat a nějakým způsobem mu umožnily vládnout. 

A vůbec to nemusí být vstupem do koalice nebo přímou podporou vlády hnutí ANO, ostatně jakákoli koalice s Piráty v sobě vždycky ponese DNA pirátství a tudíž velkého průšvihu. Menšinovou vládu ANO můžou ve sněmovně umožnit i komunisti s Tomiem Okamurou, který nyní kvůli lačnosti po moci očividně odložil uřvaný džihád a začal se tvářit státotvorně. Samozřejmě v mezích svých možností, prostě teď nechodí venčit prasata před mešity. S KSČM i SPD se ANO shodne na zdanění velkoryse oceněných církevních restitucí nebo zákonu o referendu.

S ODS a Piráty ho ale spojuje mnohem víc: snížení daní i sociálních odvodů pro zaměstnavatele, snižování deficitu státního rozpočtu, odmítání eura, elektronizace zdravotnictví i státu, konopí pro léčebné účely nebo další výjimky z EET. To vše patří ke klíčovým programovým bodům ODS i Pirátů a obě strany budou potřebovat hodně kreativní rétoriku, aby vysvětlily, proč totálním odmítáním spolupráce s ANO totálně odmítají i prosazování volebních slibů, které daly svým voličům.  

Obě strany taky dobře vědí dvě věci. Zaprvé, že na nové volby má nejvíc peněz právě Babiš, který si je klidně může dělat každý měsíc a pořád mu ještě zbude dost. A zadruhé, že voliči nechtějí nejen nové volby, ale ani politickou nestabilitu a hlavně další předvolební kampaň. Krátce po sněmovních volbách všem úplně stačí volba prezidenta, kterého vlastně nepotřebujeme. A navíc se často stává, že v opakovaných volbách se voliči ještě víc přikloní k předchozímu vítězi. Trápit lidi novými volbami a pak v nich skončit ještě hůř, to úplně nebývá vítězná strategie.

Ignorovat čtyři roky Babiše i svůj volební program je logicky mnohem snazší pro Piráty než ODS. Ti jsou typickou protestní partou, jíž vždy hrozí, že ji moc rozloží podobně jako Věci veřejné. Nakonec podívejte se v televizi na pirátský poslanecký klub a představte si, že se někdo z těch kluků v kožených bundách a mikině s kapucí stane ministrem. Piráti by zřejmě slušně vydělali na spolupráci s Babišem, ovšem bez toho, že by se reputačně „ušpinili“ o vstup do koalice s ním. Navíc by přitom moc nemuseli nosit oblek.

Horší je to pro ODS. Ta určitě není opoziční stranou a zvlášť ne dnes, kdy opoziční politiku mnohem líp ovládají právě Piráti nebo Okamura. Ten v opozici dokázal přežít i vlastní politickou smrt, když z vytunelování a rozpadu svého Úsvitu nakonec ve volbách vytřískal přes 10 procent hlasů, což je zralé na psychoanalýzu národa. Ano, i ODS v opozici posílila a znovu skončila ve volbách druhá, což upřímně oslavila. Jenže se ziskem, za který by předtím celé její vedení okamžitě padlo a vyfasovalo zákaz vstupu do sídla strany. Pravda je, že ODS skončila druhá jen proto, že ostatní tradiční strany propadly ještě hůř.

Babiš taky dobře ví, jak jsou mnozí právě v ODS po čtyřech letech hladovění v opozici nadržení na vládnutí - a že nejde jen o Václava Klause mladšího, který to dává nejvíc najevo. Nucená permanentní opozice a odmítání velkorysých nabídek může ODS začít štěpit, s čímž má bohaté zkušenosti z 90. let. Tohle rozštěpení by ale na rozdíl od toho prvního zřejmě nepřežila. Tehdy totiž mívala ve volbách 30 procent, zatímco dnes zapíjí i 11 procent. 

 

Články odjinud