Babiš je perfektně zvládnutý marketing, úspěšný hlavně díky slabým soupeřům. Komentář V. Dostála | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš je perfektně zvládnutý marketing, úspěšný hlavně díky slabým soupeřům. Komentář V. Dostála

Babiš je perfektně zvládnutý marketing, úspěšný hlavně díky slabým soupeřům. Komentář V. Dostála

Vypravit se na prezentaci nového programového dokumentu Andreje Babiše a počítat s tím, že se octnete na nudné nebo standardní propagaci politického pamfletu, je omyl. O politiku tu totiž – aspoň takový je záměr - nejde. Až na jednu maličkost: Babiš chce nejen vyhrát volby, ale rozprášit dosavadní pořádky. Přesto svým jednáním mimo úzce vymezené kulisy politického terénu stále předvádí, že nechce mít s politikou nic společného, v tom tkví jeho paradox a taky kouzlo pro lidi politikou znechucené.

Ke knížce, kterou na akci rozdával a o které už média v posledních dnech informovala, se ještě vrátíme, už ale samotná její prezentace potvrdila, s kým máme tu čest: nikoli s předsedou strany, který by nás přesvědčoval o svém programu, nikoli s ideově vyprofilovaným politikem, který by představil koherentní a jasně ukotvený – třeba v liberalismu, konzervatismu nebo socialismu – souhrn svých plánů, tezí a slibů. Nic takového. Babiš, to je především perfektně zvládnutý marketing. V Česku to ale k tomu, aby ovládl politickou scénu, nejspíš stačí. Jeho síla tak spočívá především ve slabosti jeho protivníků.

„Přijďte zítra na prezentaci nové knížky našeho předsedy,“ volá mi tisková mluvčí hnutí ANO Lucie Kubovičová den před akcí. Pochybuji, že by to mohlo být k něčemu dobré, říkám si pro sebe. „A bude to stát za to?,“ ptám se tedy. „Určitě ano, ukážeme vám, že to lze dělat taky jinak, než jak to předvádí sociální demokraté a další strany,“ odvětila. O tom asi málokdo v této zemi pochybuje, říkám si zase v duchu a slibuji, že tedy dorazím.

Do Kongresového sálu v Praze, kde se akce koná, vyrážím z redakce raději s předstihem. V parnu, jaké postihlo v posledních dnech celou republiku, není radno chvátat. Navíc není od věci být na místě včas a vše si jak se patří v klidu obhlédnout. Ke vchodu se společně se mnou trousí několik dalších novinářů, nakonec se ale ukáže, že jich dorazí tak akorát, aby byl celý sál, kde se akce konala, zaplněn. „Vezměte si knížku a tady ji ještě máte na flešce v PDF,“ vítají každého z příchozích hostesky.

Chvilku na to nás – tedy novináře – odvedou do předsálí, kde se vzápětí objeví samotný Andrej Babiš a s každým se osobně pozdraví. Možná trošku podbízivé, avšak zároveň sympatické gesto, které může na leckoho zapůsobit. Náklonnost novinářů není navíc pro nikoho z politiků k zahození. Ihned poté jsme již na cestě do sálu, kde se celá akce koná: nachystané jsou rozličné pochutiny, káva, džusy. Pro každého také špunty do uší, polštářek. Knížka se totiž jmenuje O čem sním, když náhodou spím.

Podle Babiše je jeho Vize programem „pro naše děti“. Na úvod zmínil několik návrhů, které by šlo dle jeho slov prosadit hned. Zaútočil přitom na sociálně deklasované, prý není možné, aby stát doplácel na lidi, kteří parazitují na sociálních dávkách. Vzápětí se pustil do pečlivě připravené, svižné a stručné prezentace, kterou prokládal krátkými video komentáři. Hovořil o školství, seniorech, efektivním a štíhlém státu, mluvil o komunální politice, o zdravotnictví nebo o dopravě.

„Mít sen, mít vizi, mít představivost, je zbraň,“ řekl na závěr podnikatel František Piškanin, který knihu křtil. Přestože šlo o předvolební politickou propagaci, předseda hnutí ANO o politice nemluvil. Nemluvil ani o volbách. Natož, aby se bránil kritikům, kteří mu vyčítají střet zájmů, ovlivňování médií, Čapí hnízdo nebo korunové dluhopisy. Ne, celá akce měla působit, a také tak zcela jistě na mnohé zapůsobila, že se tu zjevil pozitivně motivovaný vizionář, který má sice za cíl zlikvidovat zavedené – nebojme se napsat demokratické – pořádky, avšak politik vlastně není a k tomu všemu to s každým z nás myslí zatraceně dobře. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.