Babiš nechal opozici své kauzy, plán B jí ale chybí. Komentář Petra Holce | info.cz

Články odjinud

Babiš nechal opozici své kauzy, plán B jí ale chybí. Komentář Petra Holce

Kvůli „gerilovému“ videu se synem premiéra Andreje Babiše se schyluje k hlasování o nedůvěře vládě. Opozice sama nemá na shození kabinetu dost hlasů, ve Sněmovně ale nikdy nevíte. Obzvlášť to platí, když vládní ČSSD požírá sama sebe a kabinet drží i téměř vládní KSČM, jíž kromě ztráty protestní aury doběhlo i vymírání. Je ale vlastně úplně jedno, jestli vláda padne. Opozice totiž nemá žádný plán B.

Záložní plán naopak má jako obvykle prezident Miloš Zeman. Už předem premiérovi vzkázal, že se na Hradě pro jistotu podívali do Ústavy a zjistili, že Babiš může i v případné demisi vládnout v podstatě nekonečně. I prezident se sice nejspíš lekl vlastního zjištění a sám toto vládnutí radši korigoval na „několik měsíců“, i to je ale vlastně jedno: rok po sněmovních volbách se totiž politická situace téměř nezměnila a případný pád vlády garantuje jen agónii.

Vývoj pořád diktuje hnutí ANO, ODS stvrdila své zmrtvýchvstání a nemálo lidí stále propadá pirátství šéfa Pirátů Ivana Bartoše. TOP 09 naopak utržila v nedávných volbách další hřebík do rakve a lidovcům i STAN permanentně hrozí osvobození od práce ve Sněmovně. I ANO se sice přesvědčilo, že ani jasně vyhrané volby automaticky neznamenají vládu, při pohledu na opozici si ale Babiš přesto musí připadat, jako když právě „převzal“ největšího konkurenta a otevírá šampaňské.

Opozici sice oficiálně tvoří šest stran, vynechme z ní ale rovnou SPD Tomia Okamury. Ten se zaprvé pořád zve do Babišovy vlády a onu opozici jen špatně předstírá a zadruhé s ním žádná z opozičních stran nikdy nemůže vládnout, protože by z ní v rámci spolupráce udělal další SPD. Okamura je stejně toxický a destruktivní jako „malý Rakeťák“ Kim, jen místo raket vystřeluje strach a totální nevyzpytatelnost.  

A podobně Piráti, lehce antisociální parta ajťáků a pacifistů, která si není jistá ani naším členstvím v NATO. I Piráti vyrostli z destrukce, byť sofistikovanější než SPD. Až Praha, kde právě získali primátora, ukáže, jestli jsou vůbec schopni vlády. Právě od Pirátů teď Pražané budou chtít nejen bydlení a průjezdné město. Zkušenosti z Evropy ovšem ukazují, že Piráti jsou jako Zelení; vždycky se zjeví jako velká iluze, načež zase zmizí jako ještě větší deziluze.

Skutečnou opozicí, co do vlády případně nabízí něco víc než jen internet nebo vyvedení Česka z EU „po anglicku“ jako Okamura (fakt hezký slib s britskou agonickou zkušeností) a taky není v pětiprocentním kómatu, je ODS. Její koaliční potenciál ale není o moc lepší než ten ANO. Opozice proto klidně může shodit vládu, co ale pak, pokud to není konečný cíl? Protože pak potřebuje trochu víc než jedno video natočené kamerou ukrytou v brýlích.

ANO vládne zprava i zleva a politicky zabetonovalo široký střed. Voliče vykradlo pravici i levici a udělalo z ostatních víceméně marginální strany. V případných předčasných volbách by se i kdysi pětatřicetiprocentní ODS oslavila za patnáct procent, zatímco kdysi stejně pětatřicetiprocentní ČSSD nemůže v současné kondici ani do voleb. A lidovce čeká střídání nejvyššího „bratra“, případně „sestry“. Babiš tak zatím opozici nechal jen pokusy shodit vládu. A to je hodně málo, než aby na tom mohla stavět.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud