Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš přerušil jednání s ČSSD o vládě. Prozatím si vystačí s SPD a KSČM. Komentář V. Dostála

Babiš přerušil jednání s ČSSD o vládě. Prozatím si vystačí s SPD a KSČM. Komentář V. Dostála

Pokud včera v rozhovoru pro INFO.CZ hovořil předseda komunistů Vojtěch Filip o tom, že se ve sněmovně ustavuje blok složený z hnutí ANO, SPD Tomia Okamury, sociálních demokratů a komunistů, který disponuje celkem 130 hlasy, dnes je situace jiná. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš totiž v noci informoval předáky sociálních demokratů, že s nimi až do jejich sjezdu vyjednávání o případné společné vládě přerušuje. O manévru Babiše informoval ve čtvrtek ráno statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec

Sjezd ČSSD se přitom uskuteční až ve druhé polovině února. Pokud mluví Chovanec pravdu, Babiš chce počkat právě na nové vedení, které ze sjezdu vzejde. Předseda nejsilnější politické strany, který ale při prvním pokusu o složení většinové vlády utrpěl debakl, se tak snaží sociální demokraty zatlačit do kouta. Na rozdíl od komunistů a SPD totiž sociální demokraté trvají na podmínce, že ve vládě nemají být trestně stíhaní politici. Tím pádem ani Babiš. „Hnutí ANO tak už třetí měsíc po sobě potvrzuje, že jedinými partnery, s nimiž je ochotna vážně jednat, je SPD a KSČM, ostatní demokratické politické strany ignoruje,“ komentuje manévr Babiše statutární předseda sociálních demokratů Milan Chovanec.

Za přerušením jednání přitom spatřuje dva možné důvody. Buď podle něj hnutí ANO čeká, že si ČSSD zvolí vedení, jež nebude trvat na dosavadních programových a dalších podmínkách a přivede sociální demokracii do koaličního lože jako levnou nevěstku za příslib několika pašaliků pro pár vyvolených. Anebo se Babiš, uvažuje Chovanec, již dohodl na podpoře své nové vlády s SPD a komunisty a vytvoří s nimi otevřenou či skrytou koalici. „Českou republiku tak čeká vláda politických sil, jež usilují o demontáž ústavního systému republiky a také o vystoupení z EU a NATO,“ varuje Chovanec.

Faktem je, že Babiš sociální demokraty potřebuje především proto, aby nečelil kritice, že vytváří spojenectví pouze se stranami z pravého a levého okraje české politiky. Především na obraz ČR v zahraničí by měla jeho aliance s nácky a komunisty neblahé dopady. Pokud by naopak ANO vytvořilo menšinovou vládu s ČSSD za podpory komunistů, případně i Okamurovy SPD, alespoň zčásti by tak Babiš mohl případnou kritiku, že vládne za podpory antisystémových stran, díky sociálním demokratům tlumit. V daný moment taková varianta ale padá. Nejspíš jde od Babiše o vzkaz delegátům sjezdu, něco na způsob: pokud chcete vládnout, zvolte si takové vedení, které mi půjde na ruku.

Chovanec nicméně ustoupit v danou chvíli odmítá. Nová vláda, pokud by v ní měla být i ČSSD, podle něj musí například garantovat proevropské směřování země a plnění našich závazků v NATO. Zároveň požaduje, aby jejím hlavním programovým bodem byla systémová podpora rodin s dětmi, ať už jde o bydlení, pracovní příležitosti či vzdělání dětí. Především ale ČSSD trvá na tom, že ve vládě nesmí být trestně stíhaná osoba. Dalším požadavkem je, že hlasy ve vládě budou rozděleny tak, aby se koaliční partneři vždy museli dohodnout. V neposlední řadě ČSSD chce, aby se hnutí ANO až do vyřešení kauzy Čapí hnízdo vzdalo nároku na obsazení ministerstev financí, vnitra a spravedlnosti.

Podle Chovance přitom neexistuje důvod si myslet, že sjezd ČSSD základ těchto podmínek neschválí a přistoupí na nedůstojnou roli fíkového listu pro stávající koalici ANO, SPD a KSČM, jejíž většina spolehlivě fungovala při ustavení dolní komory. „Podstatou ustavení vlády v demokratické zemi je jednání a vůle všech stran udělat kompromis a potlačit osobní zájmy. ČSSD je k takovému jednání připravena. Nikoliv ale za každou cenu,“ uzavřel Chovanec.

Připomeňme, že sice Andrej Babiš ještě minulý týden připouštěl, že by možná nemusel být premiérem, avšak od pondělí zaujal opět pevnou pozici a postu předsedy vlády se nehodlá vzdát. V pondělí se předseda hnutí ANO nechal slyšet, že šel do politiky jako „krizový manažer“ a údajně má v hlavě další strategii. Zda tím myslel pokus o zatlačení sociálních demokratů do kouta, můžeme jen spekulovat. Faktem ale je, že hnutí ANO disponuje v dolní komoře s SPD a KSČM pohodlnou většinou 115 hlasů, a tudíž přísně vzato ČSSD nepotřebuje. Teda pokud nechce aspoň vytvářet zdání, že vládne s demokraty.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1