Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš řekl, kdy odejde z politiky. Jeho slovům ale nelze věřit. Komentář Viliama Bucherta

Babiš řekl, kdy odejde z politiky. Jeho slovům ale nelze věřit. Komentář Viliama Bucherta

Andrej Babiš se v sobotním rozhovoru pro deník Právo vyjádřil jasně: „Říkám, že pokud bych byl premiér, sestavil vládu, tak bych tam chtěl být čtyři roky, ne déle.“ Je to prohlášení silné a zajímavé, lze mu ale věřit? Nikoli. Babiš až příliš často mění svoje názory, mnohé pozměnil či odvolal. Podle momentální potřeby. Navíc kdysi tvrdil, že se mu do politiky nechce. Jenže i to mu vydrželo jen chvilku.

 
 
 
 

Předseda hnutí ANO podle všeho moc nečte knihy, alespoň o tom jen málokdy hovoří. V tomto případě, tedy jak dlouho vlastně zůstane v české politice, mu lze doporučit jako povinnou četbu dvě díla: Vladaře od Niccolò Machiavelliho a Jak chutná moc od slovenského spisovatele a publicisty Ladislava Mňačka. V tom druhém díle je velmi přesný popis toho, co vlastně moc představuje, jaké z ní plynou pro člověka důsledky a je zde i naznačeno, jak funkce spojené se značnou mocí odlidští člověka a zcela ho zdeformují.

Andrej Babiš by se měl proto se silnými vyjádřeními k tomu, dokdy bude v politice, krotit. Ostatně ve své knize O čem sním, když náhodou spím, kromě jiného píše: „Založil jsem hnutí ANO. Asi jste o něm už slyšeli. Tehdy jsem si nemyslel, že bych ho vedl, vůbec se mi do politiky nechtělo. Sám jsem se chtěl věnovat rodině, kterou jsem bohužel kvůli byznysu zanedbával. To jsem netušil, že za dva roky se jí budu věnovat ještě míň. Představoval jsem si, že hnutí postavím na nohy, ale že v jeho čele stane někdo odvážný a schopný a ANO povede.“

Podle toho, co říkají někteří Babišovi bývalí i současní spolupracovníci, těžko lze uvěřit tomu, že možný nový premiér by si připustil, že „někdo by to dělal lépe než on“. Takovými myšlenkami se vůbec nezaobírá. Berme proto jeho vyjádření, že by po čtyřech letech „premiérování“ opustil politiku, s velkou rezervou a obezřetností. Navíc podobně jako před vstupem do politiky, opět v Právu zopakoval, že potom by „chtěl mít chvíli normální život, věnovat se rodině i firmě“. Jak by se ale věnoval rodině, když sám napsal, že kvůli byznysu se jí ani předtím dostatečně nevěnoval? V budoucnu už by to šlo obojí?

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744