Babiš s Vojtěchem by měli rezignovat. Pro blaho lidí této země

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Politický komentátor si musí dávat velmi dobrý pozor na kategorická vyjádření. Když vyzývá k odstoupení kdekoho, devalvuje sílu vlastních slov. Po dlouhém zvažování to tentokrát ale učiním. Andreji Babiši a Adame Vojtěchu, pro blaho lidí této země, odejděte. A to ze tří zásadních důvodů: Neumíte vládnout. Neunesete odpovědnost. Nezlepší se to.

Koronakrize prověří schopnosti každé vlády daleko důkladněji než například kolaps ekonomiky. Je třeba objektivně uznat, že nikdo nemá v ruce zázračný návod, co dělat, aby svou zemi provedl tímto údolím stínů co nejlépe. O to důležitější je mít v čele vůdce, kteří nezklamou. Premiér a jeho ministr zdravotnictví ale selhali nejen v jednotlivých bodech a konkrétních situacích (což se může stát a lze to pochopit), ale ve všech zásadních úkolech, které před ně doba postavila. To je neodpustitelné – ale především nebezpečné.

Dokud se zdálo, že jde „jen“ o chaos a chybná dílčí rozhodnutí, byla na místě kritika, nikoli však apel na odstoupení. Neschopnost nakoupit roušky, neochota zřídit centrální krizový štáb, nekoordinovanost a nespolupráce, nezákonná rozhodnutí… To vše samozřejmě nesvědčilo o velkých schopnostech Andreje Babiše a Adama Vojtěcha řídit stát. Nicméně ve světle objektivně dobrých čísel jsme si nakonec řekli, že „globálně to zvládli“. Jenže oni to nezvládli. To jen Česká republika měla na jaře štěstí.

Nyní nám štěstí došlo. S více než patnácti stovkami nakažených denně nepatříme mezi premianty, ale repetenty Evropy. Ukázalo se, že nešlo o jednotlivé chyby, ale o naprostou neschopnost vládnout a přijímat správná rozhodnutí. Žádný jiný kabinet v EU se nechoval tak bláznivě a nepustil úplně vše. Totální rozvolnění je zrcadlovým odrazem jarního prudkého dupnutí na brzdu. Svědčí o tom, že místo státnického jednání a volby optimálních řešení premiér a jeho lidé jdou ode zdi ke zdi. Proč? Neumějí politické řemeslo.

Opozice nedokázala Babiše ohrozit. Udělají to za ni jeho vlastní lidé?

sinfin.digital