Články odjinud

Babiš šel donaha: před volbami nás ujistil o svém nebezpečném megalomanství. Komentář V. Dostála

Babiš šel donaha: před volbami nás ujistil o svém nebezpečném megalomanství. Komentář V. Dostála

Sonda do duše oligarchy, který všechny ostatní považuje za neschopné hňupy, nezkušené hlupáky, anebo nejlépe přímo za zloděje. I tak by se dal shrnout obsáhlý rozhovor Andreje Babiše pro Deník. Předně, Babiš opět potvrdil, že nechápe klopotný ráz politického provozu, cizí mu jsou ale zjevně také základní principy ústavně-politického uspořádání demokratického státu. A pokud jde o tradiční politické strany, servítky si také nebere. „Leží mi v žaludku, protože kradou,“ nenechává týden před volbami nikoho na pochybách Babiš, toho času obviněný z podvodu v souvislosti s 50milionovou dotací pro svoje Čapí hnízdo.

Předseda ANO voliče ujišťuje o svém základním vnitřním nastavení. Politika jako civilizační výdobytek, který dokáže mírumilovnou cestou řešit rozporuplné zájmy a cíle, jež jsou přirozenou součástí svobodné společnosti, mu je zcela cizí. Je zvyklý jednat bezohledně a přímočaře, chce rozhodovat, udílet povely, úkolovat, řídit stát autoritářsky. Jako firmu, jak s oblibou říká. Vůbec nechápe důvody vertikálního a horizontálního dělení moci. Babiš je po celý život zvyklý sledovat výhradně svůj zájem, de facto nedokáže ocenit nic, co by se vymykalo efektivnímu naplnění tohoto cíle, i proto mu je protivný demokratický systém brzd a protivah, kde se jednotlivá mocenská centra vzájemně kontrolují a vyvažují. Politika je na něj pomalá, je pro něj nesrozumitelná. Chce všechno hned, a pokud to nedostane, kope kolem sebe jako děcko.

Proto mu vůbec nedochází, že jsou v tomto státě také lidé, kteří jeho vizi nesdílejí, a přitom to vůbec nemusí být kvůli tomu, že by ho chtěli zničit. V politice to tak ale zkrátka chodí, kromě technokratů, cyniků a lidí, kteří pouze kšeftují se svým vlivem, zde tu a tam narazíte také na idealisty všech zabarvení. Co si s nimi všemi Babiš počne? Dokáže se s nimi domluvit, anebo si je koupí? Anebo bude své oponenty zastrašovat, vydírat, případně se s nimi soudit či je skrze svá média skandalizovat? Kde se v něm bere ta drzost, hovořit o člověku, který zakládal po listopadu 1989 Občanské fórum v Ostravě, zatímco on pošilhával po kšeftech kdesi v Maroku, kterak je od těch časů „mimo realitu a pouze blábolí“?

Pan Zaorálek je úplně mimo, on blábolí od chvíle, kdy založil Občanské fórum.
Andrej Babiš (Deník, 14. 10. 2017)

Umí si vůbec představit, že tu žijí lidé, jejichž upřímnou ambicí je třeba nevlastnit a neovládat vůbec nic? Dokáže se svou mentalitou pochopit, že jsou tu také lidé, jejichž angažmá ve veřejném prostoru není motivováno tím, aby jakkoli brutálně ochránili, případně zvětšili svůj majetek, nýbrž obyčejným zájmem o věci veřejné? Tuší vůbec něco o étosu, který si lidé s listopadem 1989 spojují a který se vytratil přesně v ten moment, kdy Občanské fórum ovládli jemu podobní pragmatici, aby posléze pomáhali Václavu Klausovi na cestě vzhůru?

Babiš žije v představě, že je tento stát řízen snad z jednoho centra, odmítá přistoupit na to, že by tomu mohlo být jinak a že by i jiní měli nárok do chodu veřejných záležitostí promluvit. A podle všeho je jeho cílem toto pomyslné centrální místo, odkud bude stát svévolně řídit jako firmu, dobýt. Připomíná hamouna, který hrabe jen pro sebe a pod sebe. Porazit chce celý systém, doslova jej plánuje rozvalit a zničit. A šermuje do všech stran, spojence nevidí v nikom, skoro se to jeví tak, že začíná být i paranoidní. Všechny kauzy označuje za vylhané: prý se ničeho nikdy nedopustil – a je jedno, zda si opak myslí policie, opozice, jeho bývalí kolegové nebo jen některý z podnikatelů, kterým Babiš dle jejich svědectví zničil život.

1080p 720p 360p
Babiš před časem v rozhovoru pro INFO.CZ: S Okamurou se shodnu na migraci, voliči komunistů nejsou méněcenní

Na dotaz, zda jsou dokumenty, které zveřejňuje na twitteru anonymní skupina Šuman, zfalšované, říká Babiš v rozhovoru pro Deník, že jde možná o falzifikáty, které někdo vyrobil na objednávku. „Jsem přesvědčený, že je to vylhané, protože žádný důkaz nemůže existovat. Kdybych nebyl v politice, o Čapím hnízdě nikdo neví, je to deset let stará věc. Od roku 2012, kdy jsem začal veřejně mluvit o tom, jak to v naší zemi funguje, jsou proti mně vedeny různé kampaně,“ dodává.

Ten samý Babiš, který se nezdráhá o Čapím hnízdě hlásat, jak je populární, navštěvované a slouží lidem, jako by to mělo vylučovat podezření na podvod. Stát podle něj zkrátka řídí skupina lidí, která ho ovládá od revoluce. Kdo přesně to je, ale neřekne. Pracuje se jen s anonymní většinou domnělých škůdců a vládců, která má favoritovi voleb zajistit dostatečně protestní osten. Námitky politické opozice, že právě tato „elita“ byla Babišovi dost dobrá, když za její vlády čile obchodoval, jako by šéf ANO neslyšel. Nostalgická pochvala od pravomocně odsouzeného Pitra, který jen pár týdnů zpět vyzdvihoval společné kšefty za miliardy, budiž tomu korunou.

„Nechci o tom mluvit, ti lidé už dneska sestavují nějakou protibabišovskou vládu, a když přijde čas, vyjádřím se k tomu,“ vysvětluje předseda hnutí ANO a favorit sněmovních voleb v rozhovoru. Na doplňující otázku redaktorky, zda tím chce říct, že tu existuje skupina lidí z byznysových a stranických kruhů, která usiluje o jeho odstranění z politiky, neváhá a přitaká. „Kdo to je, nějací kmotři s vlastními zájmy?,“ reaguje redaktorka. Babiš svá tvrzení nicméně odmítá konkretizovat, prý nejsou důkazy.

„Je jasné, že establishment, který tu máme – Zaorálek, zakladatel Občanského fóra, je tu 27 let. Kalousek, lidovec a teď TOP 09, 27 let. Benda z ODS 26 let. To jsou pořád stejní lidé, kteří vždycky zničili každého, kdo chtěl s korupční hydrou skoncovat. Hnutí ANO uspělo, nerozpadlo se, má šanci vyhrát volby, takže když mě nejde odstranit politickými prostředky, musejí to udělat jinak. Proto potřebují udržovat v prostoru Čapí hnízdo a lidem říkat, že nemůžu být premiér, neboť jsem obviněný, což je nesmysl,“ nepochybuje.

A zatímco se Babišův majetek za dobu jeho působení v politice zdvojnásobil, on odmítá, že by se do politiky přišel napakovat. „Svoji ministerskou funkci jsem nikdy nezneužíval, na rozdíl od Miroslava Kalouska. Ten zneužil FAÚ k tomu, aby obvinil Alexandra Vondru z podvodu za 500 milionů korun v ProMoPro. Vždyť o panu Kalouskovi a o tom, v jakých kšeftech kdy figuroval, kolují legendy, jen na ministerstvu financí jsem prokázal, že chtěl odklonit 30 miliard na ekologické zakázce, že je chtěl někomu přihrát,“ popisuje Babiš. Sám přitom kromě Čapího hnízda nebo spolupráce s StB jen s nejvyšší nelibostí komentuje také nařčení, že ve funkci ministra komandoval finanční správu, aby „zaklekla“ na nepohodlné byznysmeny, což bylo posléze soudně označeno za zcela nepřiměřený postup.

Je to truchlivé čtení. Babiš ve svých bližních spatřuje buď konkurenci, kterou je potřeba zničit, anebo podřízené, které je třeba řídit. Pro politické jednání jsou to ale zcela nepoužitelné a nepraktické postupy, neboť mu znemožňují uzavírat spojenectví a tedy snižují možnost být po volbách součástí hlasovacích většin. Leda že by to, jak je zvyklý, zobchodoval. Přestože nás naše dosavadní zkušenost nabádá k opatrnosti, neboť týden po volbách se zpravidla vedou jiné řeči, než týden před nimi, je otázka, s kým bude chtít ANO po volbách vládnout.

Kromě sociálních demokratů, TOP 09 a ODS se v rozhovoru totiž navezl také do Okamury nebo komunistů. „Já říkám, že ve vládě nebudeme s komunisty, s Okamurou ani se symbolem korupce Kalouskem,“ pravil Babiš. Jediný, o kom v rozhovoru nepadlo slovo, tak zůstávají lidovci. S nimi ale Babiš většinu po volbách podle všeho nestluče. Nezbude mu, než vzít na milost sociální nebo občanské demokraty. Přesně, jak o tom píšeme v našich povolebních scénářích.

Vše o sněmovních volbách čtěte zde.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818