Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš si hýčká vlastní izolaci, to se mu ale vymstí. Komentář Vratislava Dostála

Babiš si hýčká vlastní izolaci, to se mu ale vymstí. Komentář Vratislava Dostála

Středeční průběh mimořádné schůze dolní parlamentní komory potvrzuje trend několika posledních týdnů: hnutí ANO se postupně dostává do izolace. Pro Andreje Babiše to sice může být výhodné před volbami, avšak problémem to začne být ihned po nich. Jejich vítězem v našem volebním systému totiž není ten, kdo obdrží nejvíc hlasů, nýbrž ten, komu se podaří sestavit vládu. Jiří Paroubek by o tom mohl vyprávět, v roce 2010 sice jeho ČSSD volby vyhrála, avšak tehdejší prezident Václav Klaus ho ani nepověřil sestavením vlády. Paroubek se totiž svým manévrováním dostal do situace, kdy s ním nechtěl nikdo vládnout. Babiš má nakročeno podobným směrem, a pokud nechce strávit čtyři roky v opozici, měl by začít přemýšlet o změně strategie.

Andrej Babiš ve středu v dolní komoře zopakoval rétorickou figuru, která se mu osvědčila už loni při mimořádné schůzi sněmovny k Čapímu hnízdu. „Od mého nástupu do politiky jsou tady kampaně. Měli jsme StB, Čapí hnízdo, dotace, biopaliva. Ani ty dluhopisy, které někdo vydal, a možná i pro své kámoše, nikdo nepochopil. Takže to je skvělá prácička, ale nezabrala. Nic se z toho nechytlo. No a co teď přišlo? No odposlechy,“ řekl ve sněmovně. Vymezil se proti všem a svůj projev nesměřoval k poslancům, nýbrž k voličům. Byl to vlastně vzkaz veřejnosti a předseda hnutí ANO to ani nijak neskrýval. „Já jsem sem hlavně přišel proto, abych se snažil vysvětlit lidem, co se vlastně v naší zemi děje,“ řekl.

Kauzu s odposlechy pak označil za kampaň, jejímž cílem je vystrnadit ho z politiky. „Samozřejmě očekávám, že tady zase zazní, jaké jsem nebezpečí pro demokracii. Tak mi řekněte, co jsem udělal nedemokratického! Já jsem ohrožení vašeho zkorumpovaného systému, který jste tady vybudovali za 26 let a proti kterému budu dál bojovat,“ řekl na konci svého projevu Babiš a odmítl, že by uzavřel spojenectví s prezidentem Milošem Zemanem. Naopak obvinil sociální demokraty, že se spojují s pravicí. Pro dnešek má v tomto ohledu zcela jistě pravdu: pro program mimořádné schůze sněmovny hlasovali kromě hnutí ANO prakticky všichni ostatní poslanci. Tedy jak koaliční, tak opoziční.

Netřeba z toho vyvozovat dalekosáhlé závěry, přesto se situace vyvíjí tak, že si politici hnutí ANO svými permanentními výpady proti všem zavedeným politickým stranám postupně zavírají cestu k většinové vládě po podzimních volbách. „Andrej Babiš by neměl být členem nejenom této vlády, ale také jakékoli budoucí,“ říká už zcela otevřeně třeba předseda ODS Petr Fiala. Pozice sociálních demokratů je podobná, o TOP 09 nemluvě.

Proti Babišovi se v posledních dnech také opakovaně vymezili i koaliční lidovci. Ostatně nedělní výrok jejich předsedy Pavla Bělobrádka v OVM, dle kterého Babiš na jednáních koalice posílá své kolegy z vlády „do dámského přirození“, jasně naznačuje, že důvody, proč se tak děje, jsou pádné.

Teď, půl roku před volbami, může být podobně izolované postavení pro Babiše výhodné. Veřejnost je politikou znechucená, nedůvěra v tradiční politické formace se prohlubuje a zcela jistě se nikomu nepodaří tento trend do voleb zvrátit. A Babiš, který je už přes tři roky ve vládě, dokáže stále pracovat s tezí, dle které není politik, ba co víc, dle které se do politiky vložil právě proto, aby tento „klientelistický systém“ zničil. Předseda hnutí ANO by měl ale začít uvažovat o tom, zda se mu tato strategie nemůže vymstít ihned po zveřejnění volebních výsledků. Jinak řečeno: musí si položit otázku, s kým bude po případné výhře vyjednávat o koalici.

Vyhrát volby v poměrném volebním systému totiž nestačí. Pro vítězství je stejně tak nezbytné, ba možná klíčové, osvojit si schopnost uzavírat strategická spojenectví, která politikům umožní být součástí hlasovacích většin. Politika je bytostně kolektivní disciplína a Babišovi by měl už někdo z jeho okolí vysvětlit, že si s návyky získanými v Agrofertu, který byl nejspíš zvyklý řídit silově a autoritativně, v politice nevystačí. Pokud zůstane i po volbách v izolaci, neprosadí nic. A aliance se Zemanem mu v tomto ohledu nebude nic platná, vláda je odpovědná Poslanecké sněmovně.

Leda že by spoléhal na komunisty a podstoupil na podzim krajně riskantní manévr, jehož efektem by byla rehabilitace KSČM na vládní úrovni. Jistou logiku by to konec konců mělo, vždyť komunisté součástí systému, který chce Babiš zničit, důsledně vzato nejsou. Letos to bude už osmadvacet let, co se nevymanili z opozice.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1